Avrupa Gençlik Portalı

Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

A picture
© fotolia.com - Alexander Raths

HIV’e karşı harekete geçmek

Avrupa bölgesinde 2011 yılı sonu itibariyle 2,3 milyon kişinin HIV ile yaşadığı tahmin edilmektedir. Virüsle mücadeleye ne şekilde yardımcı olabilirsiniz?

HIV (İnsan bağışıklık yetersizliği virüsü) vücudunuzun hastalığa yol açan virüsler, bakteriler ve mantarlarla savaşma yeteneğine müdahale ederek bağışıklık sisteminize saldırır. Eğer enfeksiyon tespit edilmez ve tedavi edilmez ise bağışıklık sistemi kademeli olarak zayıflar ve kronik, hayatı tehdit eden bir durum olan AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu) ortaya çıkar. HIV cinsel ilişki veya kan yoluyla ya da anneden çocuğa geçer.

 

Dünya AIDS Günü

Her yıl 1 Aralıkta, Dünya AIDS Günü, HIV/AIDS hakkında farkındalığı artırmak amacıyla dünyanın her yerinden insanları bir araya getirmekte ve hastalığın yayılması karşısında uluslararası dayanışmayı göstermektedir. Bu, farkındalığın yaygınlaşması ve HIV/AIDS tedavi ve bakımında ilerlemenin teşvik edilmesi için bir fırsattır. 2011-2015 yılları arasında Dünya AIDS Günü, “Sıfıra ulaşmak: sıfır yeni HIV enfeksiyonu. Sıfır ayrımcılık. Sıfır AIDS bağlantılı ölüm” teması çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

Bununla birlikte, HIV’e karşı eyleme geçerek Dünya AIDS Gününü tüm yıl boyunca destekleyebilirsiniz. Bu, HIV hakkındaki gerçekleri öğrenmek ve bu bilgiyi, kendinizi ve başkalarını korumak için kullanmak anlamına gelmektedir. worldaidsday.org adresinde bilinçli bir şekilde hareket edebilmek için birçok fikir bulabilirsiniz.

 

Projenizin finansmanı

MTV’nin Staying Alive Foundation (Canlı Kalma Vakfı) yerel toplumlarında en yenilikçi yollarla HIV’yi yenmek için mücadele eden gençlerden gelen projeleri desteklemektedir.

Başvurular için yeni bir çağrının 2014 yılı ortalarında yapılması beklenmektedir.

 

Bilgi sahibi olun

Global Youth Coalition on HIV/AIDS (GYCA) (HIV/AIDS Küresel Gençlik Koalisyonu), üyelerine Proje Yönetimi, Siyasi Savunuculuk, Hibe Teklifi Yazımı ve Bağış Toplama ve Uluslararası AIDS Konferansına hazırlık konularında bir aylık e-kurslar düzenlemektedir.

Genellikle her ay, HIV/AIDS hakkındaki deneyimleri, kazandıkları becerileri yerel akranlarına aktarma konusundaki kararlılıkları ve adanmışlıkları, coğrafi konum ve cinsiyet esas alınarak seçilen 20-25 katılımcılı bir kurs olmaktadır. Seçim sürecinde HIV ile yaşayan ve/veya marjinal bir gruba ait gençlere öncelik tanınır. Eğer bu kurslardan biri ile ilgileniyorsanız, ilgili son başvuru tarihleri için e-kurs programına bakınız.