Európsky portál pre mládež

Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

A picture
© fotolia.com - zaretskaya

Európsky olympijský festival mládeže: malá olympiáda budúcich hviezd

Európsky olympijský festival mládeže, ktorý sa koná každé dva nepárne roky v zime aj v lete, je vrcholným podujatím mladých európskych atlétov a pomáha im získať medzinárodné skúsenosti. Festivalov sprostredkúva zúčastneným atlétom všetky aspekty skutočných olympijských hier.

Európsky olympijský festival mládeže (EYOF), ktorý sa pôvodne nazýval Európske olympijské dni mládeže, sa prvýkrát organizoval v roku 1990. Je jediným športovým podujatím v Európe, na ktorom sa súťaží vo viacerých športoch, a vzišiel z iniciatívy Asociácie európskych olympijských výborov (EOC). Organizovaním EYOF Európa nasleduje tradíciu z iných kontinentov, ako napríklad v Ázii, ktorá už má svoju vlastné hry.

 

Kto sa zúčastní?

Letný a zimný Európsky olympijský festival mládeže je zameraný na mladých športovcov z celej Európy vo veku 14 až 18 rokov. Letné festivaly mávajú približne 2 500 účastníkov a v zime dosahuje počet športovcov asi 1 300.

Deväť olympijských športov, ktoré sú súčasťou európskeho olympijského festivalu mládeže, sú: atletika, basketbal, cyklistika, gymnastika, hádzaná, džudo, plávanie, tenis a volejbal.

Aj vy máte možnosť byť súčasťou olympijského festivalu mládeže prostredníctvom dobrovoľníckej práce na jednom z festivalov.

 

„Tento festival je pre mladých európskych športovcov obrovskou motiváciou, keďže dáva zmysel ich kariére už od začiatku.“
Prezident Medzinárodného olympijského výboru a zakladateľ EYOF Jacques Rogge

 

O čo ide?

Princípy Festivalu EYOF sú založené na olympijskej charte Pierra de Coubertina. Podujatie by malo prispieť k lepšiemu svetu bez konfliktov, v tomto prípade pomocou športu. V rámci olympijského ideálu hry pomáhajú vytvárať vzájomné porozumenie bez akejkoľvek formy diskriminácie prostredníctvom priateľstva, solidarity a fair play.

EYOF má rovnakú štruktúru ako olympijské hry: má otvárací aj záverečný ceremoniál, olympijský plameň horí počas trvania celého festivalu, na počesť víťaza sa hrá štátna hymna a vztyčujú sa vlajky všetkých medailistov.