Microsoft Internet Explorer’ın daha eski bir sürümünü kullanmakta olduğunuzu fark ettik. Bu web sitesi Internet Explorer sürüm 9 ve daha sonrası için optimize edilmiştir, lütfen bu web sitesinin tüm özelliklerinden yararlanabilmek için tarayıcınızı güncelleyin. Internet Explorer’ın yeni sürümünü karşıdan yüklemek için Microsoft’un web sitesini http://www.microsoft.com ziyaret edin.

Avrupa Gençlik Portalı

Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.


flag

Okul ve Üniversite

A picture
© shutterstock.com - Tom_Wang

Diplomanız ülkeniz dışında da geçerli mi?

Eğitiminizin başka bir ülkede tanınmasına ihtiyaç duymanızın 2 temel sebebi vardır: Erasmus veya başka bir değişim programına katılacak olduğunuzda ya da okumak veya çalışmak için başka bir ülkeye taşınmak istemeniz durumunda.

Avrupa kredi transfer ve birikim sistemi (ECTS)

Eğer Avrupa içerisinde taşınıyorsanız, ECTS eğitiminizin tanınmasını çok daha kolay hale getirmektedir.

Başarılı bir şekilde tamamladığınız her ders için ECTS kredisi talep edebilirsiniz:

  • 1 kredi = 25-30 saatlik çalışma
  • 1 akademik yıl = 60 ECTS kredisi

Bununla birlikte, eğitim kurumları derslerinin ne kadar ECTS kredisine sahip olacağını belirlemekte serbesttirler.

ECTS’in nasıl işlediğine ilişkin daha fazla bilgi

 

Yeterlilik değerlendirme/tanıma

Eğer geçmişte tamamladığınız dersler için ECTS kredisi yoksa, yeterlilik değerlendirme/tanıma için başvurabilirsiniz. Bu, hem sizin hem de hedeflediğiniz üniversitenin, sizin önceki eğitiminizdeki dersler ile ne şekilde bağlantılı olduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

Ülkeye bağlı olarak, önceki eğitiminizin değerlendirilmesine ilişkin sorumluluk, eğitim kurumu, ilgili eğitim bakanlığı veya ulusal akademik onay veya bilgi merkezine ait olacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için kendi ülkenizdeki veya gitmek istediğiniz ülkedeki ulusal bilgi merkezi ile iletişime geçiniz.

Bu tür merkezlerin bulunmadığı ülkelerde eğitim bakanlığı ile temasa geçiniz.