Europejski Portal Młodzieżowy

Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

A picture
© shutterstock.com – YanLev

Bezpieczny w internecie

Młodzi ludzie spędzają mnóstwo czasu w internecie, czy to przed komputerem, czy to przez telefon. Ale czy masz pewność, że potrafisz bezpiecznie surfować po internecie?

Ważne, byś zawsze pamiętał o tym, że wszystko to, co zamieścisz w sieci, staje się na zawsze dostępne dla wszystkich. Czy jest to nagranie wideo, fotografia, czy tekst, przestaje w tym momencie należeć tylko do ciebie. Zamieszczenie jakiejkolwiek osobistej informacji na blogu, w profilu społecznościowymi czy na forum może być niebezpieczne i doprowadzić do próby nadużycia tej informacji. Nie zamieszczaj zatem w internecie niczego, czego nie ujawniłbyś poza siecią, i publikuj jedynie te rzeczy, których ujawnienie nie przysporzy ci żadnych problemów.

 

Samoobrona w sieci

Ins@fe przedstawia garść podstawowych reguł i porad pozwalających na bezpieczne korzystanie z sieci, zarówno kiedy grasz w gry, jak i czatujesz, czy też po prostu próbujesz się dobrze bawić. Możesz również uzyskać porady w swoich krajowych ośrodkach informacyjnych.

Jeśli natomiast pragniesz dowiedzieć się, jak być bezpiecznym w internecie w bardziej „rozrywkowy” sposób, dobrym wyborem jest gra dostępna na stronie Rady Europy Through the Wild Web Wood.

 

Podziel się informacjami w realnym świecie

 Ze strony Komisji Europejskiej możesz pobrać broszurę Odzyskaj kontrolę nad swoimi danymi osobowymi, dzięki której będziesz mógł promować bezpieczniejsze zachowanie w sieci pośród swoich znajomych i rodziny, w szkole i najbliższym otoczeniu.