Microsoft Internet Explorer’ın daha eski bir sürümünü kullanmakta olduğunuzu fark ettik. Bu web sitesi Internet Explorer sürüm 9 ve daha sonrası için optimize edilmiştir, lütfen bu web sitesinin tüm özelliklerinden yararlanabilmek için tarayıcınızı güncelleyin. Internet Explorer’ın yeni sürümünü karşıdan yüklemek için Microsoft’un web sitesini http://www.microsoft.com ziyaret edin.

Avrupa Gençlik Portalı

Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.


flag

Dahil olun

A picture
© shutterstock.com - nopporn

Avrupa Gençlik Parlamentosu'nda görüşlerinizi ifade edin

Avrupa Gençlik Parlamentosu sizi mevcut sorunlar ve demokratik süreçle ilgilenmeye, bağımsız düşünmeye ve kişisel inisiyatif almaya teşvik etmektedir. Siz de yer almak ister misiniz?

Siz:

  • 16 - 22 yaşları arasında mısınız?
  • Avrupa’da eğitim görüyor musunuz?
  • Açık fikirli misiniz ve alternatif görüşler, farklı kültürler ve yeni insanları keşfetmeye merak duyuyor musunuz?
  • Yaşadığımız toplumdaki sorunlarla ilgili misiniz?
  • Eğlenceli zaman geçirmeye hazır mısınız?

Eğer tüm bu sorulara “evet” cevabı verdiyseniz, EYP'nin (Avrupa Gençlik Parlamentosu) oturumlarından birinde yer alabilmek için uygun şartlara sahipsiniz. Uluslararası Oturumlarda yer alabilmek için Ulusal Komiteniz tarafından düzenlenen bir ulusal yarışmayı kazanmanız gerektiğini unutmayın. Ancak birçok Bölgesel Oturumun basit bir başvuru prosedürü bulunmaktadır.

Ulusal Komiteniz ile temasa geçerek nereden başlayacağınızı öğrenin. Eğer ülkeniz listede yer almıyorsa EYP’nin uluslararası ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Nasıl çalışır?

EYP her yıl 10 günlük 3 uluslararası oturumu, her zaman farklı bir Avrupa ülkesinde düzenlemektedir. Her oturumda delegeler çok uluslu komitelerde bir araya gelerek farklı konularla ilgilenmekte ve daha sonra bunlara ilişkin bir karar alarak Genel Kurulda tartışmaktadırlar.

 

“Diplomasiden fikir birliğine varmaya, retorik ve liderliğe, yazma ve redaksiyon deneyimine, parasal kaynak bulma ve proje yönetimine bir dizi beceri geliştirme olanağı olması EYP’nin en etkileyici yönüdür.”
M. Roberts, 27, Birleşik Krallık, Venture Capital Management (Risk Sermayesi Yönetimi).

 

Arka plan bilgi

EYP siyasi tartışmalara katılma ve yeni kültürlerle karşılaşmaya ilgi duyan genç Avrupalılar için en iyi yerlerden biridir. Heinz-Schwarzkopf-Vakfı "Genç Avrupa" tarafından yönetilen EYP, 35 ülkeden 20.000’den fazla genci, her sene 100’den fazla bölgesel, ulusal ve uluslararası etkinliğe dahil etmektedir.