Avrupa Gençlik Portalı

Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

A picture
© fotolia.com - zaretskaya

Avrupa Gençlik Olimpiyat Festivali: geleceğin yıldızları için küçük Olimpiyatlar

Her iki tek sayılı yılda yazın ve kışın düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Festivali, uluslararası bir deneyimi hedefleyen genç Avrupalı atletler için en üst düzeyde etkinliklerdir. Festival katılımcı sporculara gerçek Olimpiyatların tüm yönlerini göstermektedir.

1990 yılında başlayan ve “Avrupa Gençlik Olimpik Günleri” olarak adlandırılan, Avrupa Gençlik Olimpik Festivali (EYOF), Avrupa’daki tek çoklu sporlu etkinlik olup Avrupa Olimpiyat Komiteleri Derneği (EOC)’nin girişimidir. EYOF ile Avrupa, kendi oyunları olan Asya gibi diğer kıtaların geleneğini izlemiştir.

 

Kimler katılacak?

Yaz ve Kış Avrupa Gençlik Olimpik Festivalleri tüm Avrupa’dan 14-18 yaşları arasındaki genç sporculara yöneliktir. Yaz festivallerine yaklaşık 2.500 katılımcı giderken, kış festivallerinde yaklaşık 1.300 katılımcı bulunmaktadır.

EYOF’ta yer alan dokuz olimpik spor dalı: atletizm, basketbol, bisiklet, jimnastik, hentbol, judo, yüzme, tenis ve voleyboldur.

Siz de festivallerden birinde gönüllü olarak EYOF’un bir parçası olabilirsiniz.

 

“Bu Festival, kariyerlerinin başından itibaren, genç Avrupalı atletlerin kariyerlerine anlam katmakta ve onlara yüksek motivasyon sağlamaktadır.”
Jacques Rogge, Uluslararası Olimpik Komite Başkanı ve EYOF kurucusu

 

Neye ilişkindir?

EYOF’un ilkeleri Pierre de Coubertin’in Olimpik Şartı’na dayanmaktadır. Etkinlik, gençleri eğiterek -ki bu durumda bu spor yoluyla yapılacaktır- daha iyi ve barışçıl bir dünyaya katkıda bulunacaktır. Olimpiyat ideali çerçevesinde oyunlar herhangi bir ayrımcılık söz konusu olmaksızın yardımlaşma ve fair play yoluyla karşılıklı anlayışı yaratmaya yardımcı olacaktır.

EYOF Olimpiyat Oyunları ile aynı çizgiyi izlemektedir: açılış ve kapanış törenleri yapılmakta, Olimpiyat meşalesi tüm festival boyunca yanmakta, kazananın onuruna milli marş çalınmakta ve tüm madalya kazananların bayrakları göndere çekilmektedir.