Avrupa Gençlik Portalı

Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

A picture
© shutterstock.com - watcharakun

Avrupa Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansında Staj

Ağ ve bilgi güvenliği alanları ile ilgili misiniz? Niçin Girit’te ENISA stajyerliği için başvurmuyorsunuz? Eğer seçilirseniz Pratik deneyim ve ajansın günlük faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olarak 3 ila 5 ay geçireceksiniz.

Avrupa Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı (ENISA), bilgisayarlarımızın, cep telefonlarımızın, bankacılık ve internetin Avrupa’nın dijital ekonomisini destekleyecek şekilde çalışması için AB ve üye ülkelerde ağ ve bilgi güvenliği dâhil olmak üzere Avrupa Birliğinde siber güvenlik sorunları üzerine çalışmaktadır.

 

Seçilme kriterlerini karşılıyor musunuz?

ENISA’da staja kabul edilebilmek için:

  • Tercihen bilgisayar bilimleri, matematik ve fizik dallarında yakın zamanda üniversite diplomasına sahip olmuş genç bir mezun veya mesleki kariyerin başında olmanız gereklidir
  • AB ülkesi veya aday ülkenin, vatandaşı olmanız gereklidir. Bununla birlikte üye olmayan ülkelerin vatandaşları için de sınırlı sayıda staj imkânı bulunmaktadır
  • İngilizce ve AB dillerinden birini çok iyi derecede bilmeniz gereklidir.

Daha önce bir AB kurumu veya organında staj yapma olanağından yararlanmış veya çalışmışsanız ENISA’da staja kabul edilmeniz söz konusu olmayacaktır. Eğer üçüncü kişilerle stajyerlikle uyumlu olmayan herhangi bir mesleki bağlantınız varsa ya da staj süresince başka bir yerde ücret karşılığı çalışıyorsanız, yine staj için seçilmeniz mümkün olmayacaktır.

 

Nasıl başvurulur?

ENISA’nın web sitesinde düzenli olarak uygun staj pozisyonlarını kontrol edin, zira her bölümde alınacak stajyer sayısına her yıl karar verilmektedir. Size uygun bir stajyerlik bulduğunuzda başvuru formunu elektronik olarak doldurunuz.

 

Stajyerlere ayda 700€ burs ve Yunanistan’a geliş ve gidişlerindeki seyahat harcamaları ödenir.