Avrupa Gençlik Portalı

Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

A picture
© fotolia.com - Kirill Kedrinski

Avrupa’da sosyal güvenlik

Sosyal güvenlik sistemi bakım ve yardıma ihtiyaç duyan insanlar için vardır. Her ülkenin kendi sistemi olmakla birlikte Avrupa’da yer değiştirirken haklarınızı korumak için bazı ortak kurallar bulunmaktadır.

BM’nin İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi toplumların, bireylerin gelişimine ve yaşadıkları yerdeki imkanlardan tam olarak faydalanmalarına yardımcı olmaları gerektiği ifade etmektedir. İşte sosyal güvenliğin ilgili olduğu hususlar bunlardır.

Sosyal güvenlik çoğu kez sosyal sigorta –emekliler için emekli maaşı, işsizlere mal desteği, aile yardımları ve engellilere destek- yoluyla gerçekleştirilir. Sosyal güvenlik aynı zamanda sağlığın korunması, çocuk bakımı ve sosyal hizmetler gibi kamu hizmetlerini ifade etmektedir.

Bununla birlikte sosyal güvenlik her yerde aynı şekilde işlememektedir, bu nedenle kendi ülkenizde bu hakların ne şekilde etkili olduğunun farkında olmanız gerekir.

 

 

 

Avrupa Birliği tüm AB ülkeleri, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre için aşağıdaki alanlarda ortak sosyal güvenlik kuralları oluşturmuştur:

 

Avrupa’da dolaşımdayken sosyal güvenlik nasıl işlemektedir?

  1. Yalnızca bir ülkede sosyal sigorta katkı payı ödersiniz –yaşadığınız veya çalıştığınız ülkede.
  2. Sigorta kapsamında olduğunuz ülkenin vatandaşlarıyla aynı hak ve yükümlülüklere sahipsiniz.
  3. Bir sosyal yardım talep ettiğinizde, gerekirse diğer ülkelerde önceki sigortalılık, çalışma ve oturma süreleriniz dikkate alınır.
  4. Eğer bir ülkede nakit yardıma hak kazanmışsanız, farklı bir ülkede yaşasanız bile genellikle bu yardımı alma imkanınız vardır.

Bir AB ülkesinden diğerine taşındığınızda ülkenizdeki sosyal güvenlik kuruluşları, bilgilerinizi yaşadığınız ülkedeki kuruluşlara iletmek zorundadır. Ulusal kuruluşların listesini Sosyal Güvenlik Elektronik Bilgi Değişimi Kurum Rehberinde bulabilirisiniz.

 

Yardıma mı ihtiyacınız var?

  • Sorularınızı Europe Direct aracılığıyla sorun
  • Ulusal bir merciin yardımıyla sorunları çözmek için SOLVIT’i kullanın