Euroopa Noorteportaal

Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

A picture
© fotolia.com - Leonid Ikan

Kui suur on sinu veekasutuse jalajälg?

Sinu jalajälje magevee tarbimisel moodustab vee hulk, mis kulub sinu tarbitavate kaupade tootmiseks ja teenuste pakkumiseks.

Meie igapäevases elus kasutatavate esemete tootmiseks tarbitakse vett. Näiteks on ühe kilo liha tootmiseks vaja 16 000 liitrit vett. Lihtsa puuvillase t-särgi tootmiseks on vett vaja 2500 liitrit. Need arvud ei kajastu sinu veearvel ning sa ei joo, tunneta ega näe seda kogust, kuid peamiselt selliselt kujunebki sinu veetarbimise jalajälg.

 

Water hidden in 1 t-shirt

 

Arvuta oma veetarbimise jalajälg

Uuri välja, kui palju vett sa tarbid. Kasuta selleks saiti Water Footprint Network.

Miks hoolida?

Magevee varud on piiratud. Mõnes kohas ei ole kunagi vett piisavalt ning seal valitseb pidev põud. Me peame sellise olukorra muutmiseks vähendama oma veetarbimise jalajälge.

Hakka tegutsema!

Säästa vett kodus – keera kraan kinni, kui harjad hambaid, kasuta vähem vett aias ning ära vala ravimeid, värve ega muid saasteaineid kraanikausist alla. Rohkem nõuandeid ja fakte leiad saidilt Imagine all the Water.

 

Ülemaailmne veepäev

Ülemaailmne veepäev toimub iga aasta 22. märtsil. Siis rõhutatakse magevee tähtsust ning edendatakse selle varude säästvat haldamist. Kuid üritusi toimub kõikjal maailmas kogu aasta vältel.