Evropský portál pro mládež

Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

© iStockphoto.com - asiseeit

Neplýtvej svým volným časem

Zbude ti trochu volného času? Proč ho nevěnovat ostatním...

Můžeš změnit něčí svět

Chceš ve svém volném čase dělat něco užitečného? Jestli ti je mezi 17 a 30 lety, můžeš vyjet do zahraničí jako dobrovolník v rámci programu Evropské dobrovolné služby. Začni se o ni zajímat v čas a odešli přihlášku ideálně rok před plánovaným odjezdem, abys stihl najít ten správný projekt.

 

Přečti si instrukce, jak se přihlásit do dobrovolnického projektu v jiné evropské zemi.

 

Když nenajdeš nic zajímavého, neztrácej hlavu! Existuje spousta organizací, které dobrovolnické projekty v zahraničí pořádají.        

 

Zapoj se do projektů ve svém okolí

Pokud se ti líbí pracovat v terénu a rád poznáváš nové lidi, zkus se zapojit do nějakého projektu ve svém městě nebo okolí. Může se jednat o 2–4týdenní dobrovolnickou činnost v mezinárodní organizaci na projektu, kterým se prospěje místní komunitě nebo životnímu prostředí. Inspiraci najdeš v našem článku o komunitním dobrovolnictví.

 

Stáže

Jedním z nejlepších způsobů, jak získat pracovní zkušenost doma nebo v zahraničí, je stáž. Většina stáží trvá 3–12 měsíců, a proto je lepší je absolvovat po ukončení studia. V některých případech mohou být součástí studijního programu. Současnou nabídkou stáží najdete na našich stránkách v části Pracovní stáže a na stránkách EU věnovaných stážím pro absolventy. Doporučujeme ti si také přečíst náš článek o stážích, kde najdete další podrobnosti.

 

Jiné příležitosti v zahraničí

Na internetu najdeš mnohé další příležitosti ke studiu a práci v zahraničí.

 

Na stránce organizace Eurodesk s názvem Deadline Reminder najdete informace o blížících se termínech pro podání přihlášky, včetně vzdělávacích programů a stáží. Dále je k dispozici stránka Last Minute Offers s nabídkou stáží na poslední chvíli.

 

Pokud rádi pracujete s dětmi, můžete uvažovat o práci au-pair. To vám umožní žít v zahraničí přímo v rodině, které budete hlídat děti a starat se o domácnost a zároveň se zdokonalíte v cizím jazyce.

 

Další možností je sezónní práce v jiné zemi EU.

 

Související odkazy

Pobyt v zahraničí

Práce v jiné zemi EU

Cestování po Evropě