Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Avrupa Kurumlarında Kariyer

Avrupa’nın kalbinde, Avrupa Birliği enstitüleri azimli ve kapasiteli mezunlara çok kültürlü bir ortamda uluslararası kariyer fırsatları sunuyor. Avrupa Birliği’nde nasıl çalışacağınız ve kariyerinize ne şekilde yön vereceğiniz konusunu araştırınız.

AB Kariyeri Nedir?

AB 505 milyon vatandaşa hizmet etmekte ve bu tahmin edeceğiniz gibi çok geniş kapsamlı kariyer fırsatları olup bütün bunlar okullarının son senesinde okuyan öğrenciler, mezun, değişik alanlarda yeni işe alınmış hukuktan ekonomiye veya dil  alanında genel  politika veya proje yönetimi rollerini üstlenecek kişiler için gerçek ve kalıcı farklar yaratma şansıdır.

Sizler yasalar hakkında taslak oluşturabilir, AB kanunlarının yürürlüğe girmesi konusunda yardımcı olabilr, iletişim stratejilerini geliştirebilir veya proje ve kaynakları yönetebilirsiniz.

AB Kariyerleri nerede yer alır?

AB için çalışmak AB Kurumlarından bir tanesinde yani Avrupa Parlamentosu, AB Konseyi veya Avrupa Komisyonunda çalışmak anlamına gelir. AB kurumlarının bir çoğu  uluslararası bir ortamda çalışacağınız Brüksel veya Luksemburg’da yer alır.

Nasıl Başvurulur?

İyi derecede analitik, organisazyon ve iletişim becerilerinizin olduğunu, en iyi sonuçların gerçekleştirilebilmesi için istekli olduğunuzu, çok kültürlü bir takımın bir parçası olarak verimli bir şekilde çalışma yeteneğinizin olduğunu ve liderlik ve kişisel gelişim alanında potansiyelinizin olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. Adaylar aşağıdaki adımları içeren açık bir yarışma metodu ile seçilirler:

  • İlk etapta AB merkezlerinde bilgisayar tabanlı testlere alınırlar
  • İlk etapta en iyi performansı göstermiş kişiler , Brüksel veya Luxembourg’ta değerlendirme merkezinde bir talime alınırlar
  • En yüksek skoru alan başvuru sahipleri  AB kurumlarının işe alacağı veritabanına (“rezervasyon listesine”) eklenirler ki bu AB Kurumlarından birinde bir iş görüşmesine çağrılabileceğiniz anlamına gelir.

Asıl mezunların işe alım döngüsü normalde Bahar döneminde açılır , fakat bütün AB Kurumları yıl boyunca paralı  olarak mezunlara staj imkanı  ( paid graduate traineeships ) sunmaktadırlar- Gelecekteki AB kariyeriniz için bir deneyim elde etmenizi sağlayacak çok güzel bir yol.
 

Nasıl Başlamalı?

Şu anki fırsatları  bulmak için current EU job opportunities resmi sitesini ziyaret edin ve soracak çok sorunuz varsa EPSO blog aracılığı ile sormaktan çekinmeyin. Ayrıca AB’nin düzenli olarak geçici personel  istihdam ettiğini not edin.

Yayınlanma: Pzt., 15/06/2015 - 11:02


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!