Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Europejski Tydzień Młodzieży 2015 – główne wydarzenia

W kwietniu i maju 2015 r. we wszystkich 33 państwach programu Erasmus+ zorganizowano setki imprez.

Tematem przewodnim Europejskiego Tygodnia Młodzieży (27.04.–10.05.) była pomoc młodym ludziom w większym zaangażowaniu się w życie demokratyczne i zawodowe. Nacisk położony został na aktywny udział młodzieży w społeczeństwie i zmobilizowanie młodych ludzi z różnych środowisk do  promowania demokracji.

 

Jednym z głównych wydarzeń była debata na wysokim szczeblu na temat „Zwiększanie udziału młodzieży w celu zapobiegania nietolerancji i działaniom antydemokratycznym”, która odbyła się 6 maja.

 

Po zakończeniu debaty trzy wybitne projekty młodzieżowe otrzymały Nagrody dla Młodzieży. Zostały one wybrane spośród 150 projektów wspieranych z programów Młodzież w działaniu i Erasmus+. Projekty te były nominowane przez agencje krajowe Erasmus+. Zobacz zwycięskie projekty

 

W konferencji na temat dialogu strukturalnego, która odbyła się w dniach 4-6 maja, wzięli udział przedstawiciele organizacji młodzieżowych i rządów z całej Europy.

 

Wiele imprez, m.in. warsztatów i debat, odbyło się też w ramach festiwalu YO! Fest, zorganizowanego przez Europejskie Forum Młodzieży 6 maja 2015 r. w Brukseli. Jego hasłem przewodnim był „wspólny rozwój” i wzięło w nim udział ponad 7 tys. młodych Europejczyków. Głównym tematem była rola kształcenia pozaformalnego w rozwijaniu umiejętności zawodowych. Na zakończenie odbyły się różne koncerty.

 

Kolejnym wydarzeniem było uruchomienie strony Ideas Lab. Jest to platforma, za pomocą której młodzi ludzie mogą przedstawiać swoje pomysły na temat projektów i polityki w obszarze zatrudnienia, przedsiębiorczości i rozwoju globalnego oraz w temacie zaangażowania młodzieży. Inni młodzi ludzie mogą oceniać te pomysły, jeszcze zanim zostaną wysłane do osób kształtujących politykę, które być może wprowadzą je w życie. Podczas debaty na wysokim szczeblu osoby reprezentujące poszczególne projekty przedstawiły swoje pomysły komisarzowi ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tiborowi Navracsicsowi.

 

 

Najważniejsze wydarzenia – zobacz nagranie wideo

http://bit.ly/1hJxgsD

 

 

Ciekawe strony: http://europa.eu/youth/eyw

Opublikowane: pt., 06/11/2015 - 13:37


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie