Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Avrupa Birliği Modelinde rolünüzü seçin

A picture
© European Union
Avrupa Parlamentosu üyesi, AB Konseyinde bakan, gazeteci, lobici veya çevirmen rollerini deneyimlemek ister misiniz? Avrupa Birliğinde yeni yasaların onaylanması sürecinin simülasyonuna katılın.

Model European Union (MEU) (Avrupa Birliği Modeli), AB karar alma mekanizmasının bir simülasyonu olup her sene Strazburg’da gerçekleştirilmektedir.

Katılımcılar Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ihtilaflı 2 gerçek yasama teklifini tartışarak Avrupa Kurumlarının Avrupa Parlamentosundaki çalışmalarının benzerini gerçekleştirmektedirler. Avrupa Parlamentosu Üyeleri (MEPs) ve AB Konseyindeki bakanlar olağan yasama faaliyetini simüle ederken, lobiciler 2 kurumu etkilemeye çalışmakta, gazeteciler sürmekte olan görüşmeler hakkında rapor vermekte ve çevirmenler ise tartışmaları kendi ana dillerine veya İngilizceye çevirmektedirler.

 

"Bir hafta boyunca kararlarınızın Avrupa’yı şekillendireceğini bilerek uyandığınızı hayal edin. Konsey’de rahat bir koltuk – sadece bir koltuk değil daha ziyade geleceğe ilham veren bir bakış hayal edin. Ayrıca bir barın önünde duran yaklaşık 200 iyi giyimli, zeki, inanılmaz ve düşünceli, gelecek, şu an ve Avrupa hakkında düşünce şekilleri açısından inanılmaz insan hayal edin. Kısaca herhangi bir şey hayal etmeyin zira her durumda bu simülasyonla büyüleneceksiniz!"
Joanna Mikova (Bakanlar Konseyi Üyesi, 2011)

 

Kimler başvurabilir?

http://www.meu-strasbourg.org/index.php/how-to-participate/application-guide

Adaylar, Avrupa kurumlarının işleyişiyle ilgili ve tartışmalara aktif katılım göstermeye istekli olmalıdırlar.

 

Nasıl başvurulur?

Mevcut 5 rolden birini seçin ve başvuru prosedürünü takip edin.

 

Yayınlanma: Pzt., 29/04/2013 - 10:05


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!