Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Wybierz rolę do odegrania w Modelu Unii Europejskiej

A picture
© European Union
Czy chciałbyś przekonać się, jak to jest być posłem do Parlamentu Europejskiego, ministrem w Radzie UE, dziennikarzem, lobbystą albo tłumaczem konferencyjnym? Weź udział w symulacji procesu przyjmowania nowych przepisów prawa w Unii Europejskiej.

Model Unii Europejskiej (MUE) to platforma, na której przy pomocy różnych symulacji możesz dowiedzieć się, jak co roku w Strasbourgu przebiega proces decyzyjny UE, oraz w jaki sposób tworzy się strategie polityczne.

Uczestnicy wcielają się w role pracowników instytucji europejskich uczestniczących w obradach Parlamentu Europejskiego, omawiając dwie kontrowersyjne, wzięte z życia propozycje dotyczące nowego ustawodawstwa, opracowane przez Komisję Europejską. Podczas gdy posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz ministrowie Rady UE odbędą symulację zwykłej procedury ustawodawczej, lobbyści będą starali się wpłynąć na decyzję przedstawicieli tych dwóch instytucji, dziennikarze będą informować społeczeństwo o postępach w negocjacjach, natomiast tłumacze konferencyjni przetłumaczą wystąpienia prelegentów na swoje języki ojczyste lub na język angielski.

 

„Wyobraź sobie, że przez tydzień budzisz się codziennie, mając świadomość tego, że decyzje, które podejmujesz, współtworzą Europę. Wyobraź sobie wygodny fotel w Radzie – będący nie tylko przedmiotem użytkowym, ale również meblem inspirującym Twoje spojrzenie w przyszłość. Wyobraź sobie także dwieście lub i więcej oficjalnie ubranych, inteligentnych, niezwykłych osób, ponadprzeciętnie zainteresowanych losem innych, wspólnie obradujących,  niezwykłych ze względu na to, w jaki sposób myślą o teraźniejszości, przyszłości i o Europie. Mówiąc krótko – lepiej nie wyobrażaj sobie niczego, bo udział w symulacji będzie o wiele bardziej interesujący niż wszelkie wcześniejsze wyobrażenia”.
Joanna Mikova (minister w Radzie UE, 2011)

 

Kto się może zgłosić?

http://www.meu-strasbourg.org/index.php/how-to-participate/application-guide

Kandydaci powinni interesować się sposobem funkcjonowania instytucji europejskich oraz być w stanie aktywnie uczestniczyć w debacie.

 

Jak można się zgłosić?

Wybierz jedną z 5 dostępnych ról i zgłoś się.

 

Opublikowane: pon., 29/04/2013 - 10:02


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie