Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Czy jesteś jednym z 214 mln imigrantów?

A picture
© iStockphoto.com - eyecrave
W dzisiejszych czasach co trzydziesta trzecia osoba na świecie jest imigrantem - nigdy wcześniej tak wiele osób nie zmieniało swojego miejsca zamieszkania.

Migracja to zjawisko występujące na całym świecie – ok. 3,1 proc. ludności świata (mniej więcej 214 mln) żyje w innym miejscu niż to, w którym przyszli na świat. Ludzie zazwyczaj przemieszczają się z przyczyn ekonomicznych, w celu znalezienia pracy i lepszych warunków życia. Globalizacja przyczyniła się również do zwiększenia mobilności międzynarodowej.

 

Chcesz przenieść się do UE?

Jeśli jesteś z kraju spoza Unii Europejskiej, unijny portal imigracyjny zawiera wiele informacji na temat legalnego przyjazdu do krajów UE. Jeśli potrzebujesz bardziej konkretnej porady, poszukaj organizacji zajmujących się kwestiami migracji.

Od 1999 r. UE tworzy wspólną politykę imigracyjną dla Europy, z przepisami w zakresie imigracji i wiz, które będą ważne we wszystkich krajach UE.

 

Przemieszczanie się w obrębie UE

Jako obywatel UE masz prawo mieszkać w innym kraju UE, by tam uczyć się lub pracować. Dowiedz się, jakie masz prawa i obowiązki oraz skorzystaj z pożytecznych porad na stronie Twoja Europa.

 

Międzynarodowy Dzień Imigrantów

ONZ ogłosiła 18 grudnia Międzynarodowym Dniem Imigrantów – by uczcić dzień w 1990 r., kiedy to przyjęła Międzynarodową konwencję o ochronie praw wszystkich pracowników migrujących i członków ich rodzin.  Dzień ten ma służyć rozpowszechnianiu informacji o prawach człowieka i podstawowych swobodach imigrantów, poprzez wymianę doświadczeń i kampanie na rzecz ochrony praw imigrantów.

 

Powiązane problemy

Prawa człowieka wielu imigrantów i ich rodzin są naruszane na różne sposoby.  Nielegalna imigracja stała się jednym z głównych problemów naszych czasów, zwłaszcza proceder handlu ludźmi przybrał niepokojącą skalę na całym świecie.