Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

214 milyon göçmenden biri misiniz?

A picture
© iStockphoto.com - eyecrave
Günümüzde dünyadaki 33 kişiden biri göçebedir, zira günümüzde tarihin herhangi bir döneminde olduğundan daha fazla kişi hareket halindedir.

Göç dünya çapında bir olgu olup dünya nüfusunun yaklaşık %3,1’i (yaklaşık 214 milyon kişi) doğum yerinden başka bir yerde yaşamaktadır. Kişiler iş ve daha iyi yaşam koşulları bulmak için hareket ettiklerinden akış genellikle ekonomi tarafından belirlenir. Bununla birlikte küreselleşme de sınırlar arasında hareketliliği artırmıştır.

 

AB’ye mi taşınmak istiyorsunuz?

Avrupa Birliği dışında bir ülke vatandaşıysanız AB Göç Portalı bir AB ülkesine nasıl yasal giriş yapılacağına ilişkin bilgilerle doludur. Eğer daha belirli bir tavsiyeye ihtiyacınız varsa göç ile ilgili sorunları ele alan kuruluşları arayabilirsiniz.

1999 yılından bu yana AB, tüm AB ülkelerinde geçerli olacak göçmen ve vize kuralları ile  Avrupa için ortak bir göçmen politikası, geliştirmektedir.

 

AB içerisinde dolaşım

Bir AB vatandaşı olarak eğitim veya çalışmak için başka bir AB ülkesinde yaşama hakkınız bulunmaktadır. Faydalı ipuçları ile birlikte tüm hak ve yükümlülüklerinizi Sizin Avrupanız portalında bulabilirsiniz.

 

Uluslararası Göçmenler Günü

BM 18 Aralık 1990 tarihinde Tüm Göçmenler ve Ailelerinin Haklarının Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşmeyi  kabul etmiş ve bu günün anısına 18 Aralık tarihini Uluslararası Göçmeler Günü olarak ilan etmiştir. Bu günün arkasındaki fikir göçmenlerin insan hakları ve temel hürriyetleri ile ilgili bilgi ve deneyimlerin paylaşılması ve göçmenlerin haklarının korunmasına yönelik kampanyalar yoluyla yayılmasını sağlamaktır.

Radio 1812’de tüm dünyada göçmenlerin seslerini duyuran radyo istasyonlarının programlarını dinleyebilirsiniz.

 

Ortak sorunlar

Birçok göçmen ve aileleri geniş kapsamlı insan hakkı ihlallerinin kurbanı olmaktadır. Usulsüz ve yasadışı göç, insan ticareti ile birlikte günümüzün önemli sorunları olup tüm dünyada dikkate değer bir kaygı haline gelmektedir.