Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Jste jedním z 214 milionů přistěhovalců?

A picture
© iStockphoto.com - eyecrave
Migrantem je dnes každý třicátý třetí člověk na světě. A tento trend má stoupající tendenci. Počet lidí, kteří dobrovolně či nedobrovolně odcházejí se své země, je dnes nejvyšší v historii .

Migrace je celosvětový fenomén. Zhruba 3,1 % světové populace (přibližně 214 milionů lidí) žije jinde, než se narodila. Motivem migrace často bývá ekonomická situace, protože lidé se většinou stěhují za prací a lepšími životními podmínkami. Přeshraniční mobilitu však zvýšila i globalizace.

 

Chcete se přestěhovat do EU?

Jste-li ze státu, který není součástí Evropské unie, najdete všechny potřebné informace o tom, jak legálně vstoupit na území státu Unie, na portálu EU o přistěhovalectví. Pokud potřebujete poradit ohledně vaší specifické situace, obraťte se na organizace, které se na problematiku migrace specializují.

Evropská unie pracuje od roku 1999 na společné imigrační politice EU, která stanoví imigrační a vízová pravidla platná ve všech zemích Unie.

 

Stěhování v rámci EU

Jako občan EU máte právo žít v kterékoli zemi EU, ať již z důvodu práce či studia. Všechny potřebné informace o vašich právech a povinnostech, jakož i užitečné rady najdete na internetových stránkách Vaše Evropa.

 

Mezinárodní den migrantů

Organizace spojených národů vyhlásila 18. prosinec Mezinárodním dnem migrantů, který má připomínat přijetí Mezinárodní úmluvy o ochraně práv všech migrujících pracovníků a jejich rodinných příslušníků v roce 1990. Smyslem tohoto dne je informovat o lidských právech migrantů a jejich základních svobodách prostřednictvím výměny zkušeností a  pořádáním kampaní o právech migrantů.

Na rozhlasové stanici Radio 1812 můžete poslouchat rozhlasové pořady všech stanic z celého světa, které se problematikou migrantů zabývají.

 

Související problémy

Mnoho migrantů a jejich rodin jsou oběťmi porušování celé řady lidských práv. Nedovolená nebo nelegální migrace je jednou z hlavních otázek dnešní doby. Společně s obchodováním s lidmi je závažným celosvětovým problémem.