Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Ayrımcılık – düşündüğünüzden daha yaygın!

A picture
© fotolia.com - Kwest
Adil davranma AB’de temel bir haktır ancak ayrımcılık hala çeşitli şekillerde var olmaya devam etmekte olup tanımlaması her zaman kolay değildir.

Bir kişinin yaşı, engellilik durumu, cinsiyeti, ırkı, dini veya cinsel yönelimine dayanarak ayrımcılık yapılması hukuka aykırıdır. Ancak, AB vatandaşlarının yalnızca üçte biri haklarının tümüyle farkındadırlar. Dolayısıyla haklarınızı ve sorumluluklarınızı öğrenmeniz önemlidir. Ne kadar iyi bilgi sahibi olursanız ayrımcılıkla o kadar iyi mücadele edebilirsiniz.

 

Eyleme geçin!

Uluslararası Af Örgütü Avrupa’da ayrımcılığa karşı savaşa nasıl katılacağınıza ilişkin bir takım seçenekler sunmaktadır. Web eylemlerine imzanızı ekleyebilir, blogda yorum yapabilir hatta örgüte katılabilirsiniz.

Ayrıca sosyal ağlarınızı engelli kişilerin dışlanmasına bir son vermeye yardımcı olmak için kullanabilirsiniz. Dışlamaya Son Verin hareketi tweet’lerinizi AB siyasetçilerine göndermenizi, içerme veya engellilik ile ilgili favori videolarınızı paylaşmayı ya da kendi videonuzu oluşturmayı önermektedir.

 

Ayrımcılık çeşitleri

Doğrudan ayrımcılık, bir kişiye ırkı veya etnik kökeni, dini veya inancı, engelliliği, yaşı veya cinsel yönelimi gibi ilgisiz bir durumdan ötürü diğerlerinden daha kötü davranılmasıdır. Örneğin: bir mağaza sahibinin uygun niteliklere sahip birini yalnızca ırkı veya etnik kökeni nedeniyle işe almaması gibi.

Dolaylı ayrımcılık açıkça tarafsız kurallar, kriterler veya uygulamaların ırk veya etnik köken, din veya inanç, engellilik, yaş veya cinsel yönelim gerekçesiyle kişileri, bu uygulama yasal bir amaçla objektif olarak gerekçelendirmedikçe daha dezavantajlı konuma getirmesidir. Örneğin müşterilere hizmet verirken personelinin şapka takmasını yasaklayan bir katlı mağaza, birçok Müslüman kadın gibi dini gerekçelerle başlarını örten herhangi birini etkili şekilde orada çalışmaktan alıkoyacaktır.

 

Yardım alın

Hiç ayrımcılığa maruz kaldınız mı? Yardım ve tavsiye için nereye gideceğinizi öğrenin.

Yayınlanma: Pzt., 15/04/2013 - 11:31


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!