Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Engellilik engel olmamalıdır

A picture
© shutterstock.com - Yuri Arcurs
80 milyon Avrupalı bir takım engellerle yaşamaktadır. Bu rakam tüm nüfusun yaklaşık %15’ine denk gelmektedir. Bu büyük sayıya rağmen bazıları kendilerini izole edilmiş ve AB’de dolaşım serbestisinden diğerleri gibi tam olarak yararlanamadıklarını hissetmektedir.

Tüm AB vatandaşlarının yaşamak, çalışmak ve öğrenim için başka bir AB ülkesine taşınma hakları bulunmaktadır. Ancak engelliyseniz uygulamada aynı olanaklara sahip olmadığınızı düşünebilirsiniz.

Öğrenim görürken, iş ararken, seyahat ederken, mal ve hizmet satın alırken veya sadece bilgiye erişirken engellerle karşılaşabilirsiniz.

 

Dolaşım serbestisi

Avrupa Engelliler Forumu engelli kişiler için tüm engellerin kaldırılması amacıyla bir kampanya başlatmıştır. Esas amaç, başkalarını özellikle de işverenleri ve kamu çalışanlarını uyum sağlamaya ikna etmektir.

  • Avrupa Erişilebilirlik Yasası AB çapında mal ve hizmetleri kapsayan erişilebilirlik koşullarını hüküm altına almıştır.
  • Avrupa Hareketlilik Kartı, eğer engelliyseniz diğer AB ülkelerine seyahat etmenizi kolaylaştırmaktadır. Bu kart, bir ülkedeki engelli vatandaşlarla aynı şartlar altında bazı hizmetlere erişmenizi sağlar.

 

Ne yapabilirsiniz?

  1. Kampanya araç kutusunu karşıdan yükleyin ve Dolaşım Serbestisisi için Elçi olun.
  2. El ilanını basın ve okulunuzda, üniversitenizde, işyerinizde, gittiğiniz her yerde kampanya hakkındaki duyuruyu yayın.