Запознати ли сте с правата си на потребители?

Потребителските права в ЕС обхващат договори, храни, здраве, онлайн права и други области. Следващият път, когато купите дефектен продукт от друга страна от ЕС или когато полетът ви бъде анулиран или закъснее, можете да откриете какви права имате в тези и други случаи на следните два уебсайта:
- Здраве и потребители – информация за безопасност на продуктите, права на потребителите, пазаруване в други страни и почивки.
- Вашата Европа – Потребители – информация за пазаруване, онлайн права и лични финанси..
Помощ и съвети
Мишел, който живее във Франция, си поръчва цифров фотоапарат от германски уебсайт. Той плаща 300 евро предварително за апарата и е уведомен, че германският търговец го е изпратил по пощата. Но фотоапаратът така и не пристига. Мишел опитва да се свърже няколко пъти с търговеца, но след като не получава отговор, се обръща за помощ към Европейския потребителски център във Франция. Центърът се свързва с германската онлайн организация на потребителите, която успява да установи пряк контакт с търговеца. Тъй като търговецът няма доказателство, че е изпратил апарата по пощата, той е задължен да предостави на Мишел нов цифров фотоапарат.
Ако се сблъскате с подобни проблеми, мрежата от европейски потребителски центрове (ECC-Net) в целия ЕС ви предлага безплатна помощ и съвети. Можете да получите помощ онлайн или във вашата страна, тъй като във всяка страна от ЕС има европейски потребителски център, както и в Норвегия и Исландия.
Научете повече
Ако искате да научите повече за правата си, Dolceta ви предлага онлайн модули за потребителските права, услугите, безопасността на продуктите, устойчивото потребление и финансовите услуги.
Europa Diary ви дава информация за институциите на ЕС и по свързани със Съюза въпроси като здравеопазване и защита на потребителите, учене в чужбина, околна среда и др.
Публикувана на: пет, 12/04/2013 - 14:31
New!
Info for young people in the western balkans