Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Mobilita v Európskej únii – čo to znamená?

European Youth Week 2013
© Eurodesk
Podstatou mobility sú príležitosti v oblasti štúdia, práce, dobrovoľníckych činností, stáží alebo výmenných pobytov, z ktorých si môžete vybrať presne tú, ktorá najviac zodpovedá vašej situácii.

Európska únia ponúka množstvo príležitostí na dlhší či kratší pobyt v inej krajine. Všetky nájdete na tomto portáli pre mládež.

 

Stáže

Stáž je jedným z najlepších spôsobov, ako sa oboznámiť s pracovným svetom a zároveň získať praktické skúsenosti a zručnosti pre vašu budúcu kariéru. Stáž môžete absolvovať v rámci vášho odborného vzdelávania, v oblasti ako napr. veda a inovácia, ako aj v ďalších oblastiach, ktoré ponúkajú množstvo príležitostí.

 

Dobrovoľnícka práca

Ak sa chcete pridať k rastúcej skupine mladých, ktorí sa venujú dobrovoľníctvu v Európe, vyberte si tú najlepšiu príležitosť pre vás. Dobrovoľnícku činnosť môžete vykonávať online, v pracovnom tábore alebo ako člen Európskej dobrovoľníckej služby.

 

Práca

Napriek tomu, že miera nezamestnanosti mladých v Európe je vysoká, nič vám nebráni hľadať si prácu v zahraničí. Navyše, práca v inej krajine nemusí byť na trvalý pracovný uväzok. V ponuke sú aj krátkodobé príležitosti, ako napríklad au pair alebo brigády počas školských prázdnin. Nech už sa rozhodnete tak či onak, skôr ako sa vydáte za prácou do zahraničia, overte si svoje pracovné práva.

 

Štúdium

Štúdium v inej krajine má svoje výhody nielen z vzdelávacieho, kultúrneho a osobného hľadiska, ale zároveň môže naštartovať vašu budúcu kariéru. Nemusíte ho však stráviť  v triede či učebni, vzdelávať sa môžete rôznymi spôsobmi.

 

Mimo Európy

Ponuka príležitostí sa nekončí na hraniciach Európy; aj inde vo svete môžete vyskúšať niektorý z umeleckých výmenných programov, stáží, dobrovoľníckych príležitostí a výmenných programov pre mladých.

 

Neviete sa rozhodnúť?

Aby ste ušetrili čas, Eurodesk ponúka zoznam európskych príležitostí, na ktoré sa môžete prihlásiť v najbližších dvoch mesiacoch.

 

Ak vám viac vyhovujú sociálne siete, pozrite si stránky Eurodesku na Facebooku a Twitteri, kde nájdete aktuálne informácie o príležitostiach pre mladých.

Dátum uverejnenia: ut., 10/06/2014 - 15:57


Tweet Button: 

Súvisiace odkazy


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!