Märkasime, et kasutad brauseri Internet Explorer vanemat versiooni. Käesolev veebisait on optimeeritud kasutamiseks Internet Explorer 9 või uuema versiooniga. Võiksid kaaluda oma brauseri uuendamist, et saaksid kasutada veebisaidi kõiki funktsioone. Internet Exploreri uuema versiooni allalaadimiseks külasta Microsofti veebisaiti http://www.microsoft.com.

Euroopa Noorteportaal

Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.


flag

Kooliväline õpe

Video: 

The Story of Youthpass, part II (2012)


Õpi töö käigus – mitteformaalne haridus‬‬‬

Haridus kuulub igaühe ellu, kuid see ei tähenda, et kogu hariduse peab omandama klassiruumis. Õppimiseks on ka muid mooduseid, mõnikord sa ei saa isegi aru, et tegeled õppimisega.

Traditsiooniline haridus on struktureeritud ja formaalne, seda omandatakse vastavas institutsioonis (koolis, ülikoolis) ning selle tulemusena omandatakse kvalifikatsioon.

 

Informaalse õppimise puhul on asjad vastupidi – sa õpid märkamatult oma töö, pereelu või vabaajategevuse käigus.

 

Mitteformaalne haridus jääb kuhugi sinna kahe äärmuse vahele. See võib olla struktureeritud ja omada eesmärki, kuid toimib tavaliselt väljaspool ametlikku asutust kas töötubades, seminaridel, kursuste raames, töökohal või isegi sportides.

Võid õppida omal algatusel või tänu mingist muust tegevusest tulenevale vajadusele.

 

Sõltumata oma õpingute vormist saad nende kohta hankida ametliku tunnustuse, kasutades Noortepassi.

 

Viimastel aastatel on järjest rohkem organisatsioone, mis saavad aru igasuguse õppimise väärtusest ning tunnustavad nii formaalse õppimise kõrval ka mitteformaalset ja informaalset õppimist.

OECD – mitteformaalse ja informaalse õppimise tunnustamine

EL – mitteformaalse ja informaalse õppimise kinnitamine