Avrupa Gençlik Portalı

Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

A picture
© shutterstock.com – YanLev

Çevrimiçi güvende ol!

Gençler gerek bilgisayar gerek telefon ile internet başında çok vakit geçirmektedirler. İnternette sörf yaparken güvende olduğunuza emin misiniz?

Çevrimiçi olarak yaptığınız her gönderinin daima aleni hale geleceğini her zaman aklınızda tutmanız önemlidir. Bu bir video, fotoğraf veya metin olsa da artık sadece size ait olmayacaktır. Bloglara, sosyal profillere ve mesaj panolarına her türlü kişisel bilginin gönderilmesi tehlikeli olabilir ve çevrimiçi istismara yol açabilir. Bu nedenle kişisel olarak yapmayacağınız ya da söylemeyeceğiniz bir şeyi çevrimiçi olarak da yapmayın veya söylemeyin ve tanımanızda ve görüşmenizde sakınca bulunmayan kişilerle paylaşımda bulunun.

 

Çevrimiçi kimliğinizi koruyun

Ins@fe oyun oynarken, çevrimiçi sohbet ederken veya sadece eğlenirken ne zaman, nerede çevrimiçi olursanız olun kendinizi güvende tutmanızı sağlayacak bazı temel kurallar ve ipuçları vermektedir. Kendi ulusal farkındalık merkezinizden de tavsiye alabilirsiniz.

İnternette güvenli kalmayı öğrenmenin ‘eğlenceli’ bir yolu için Avrupa Konseyi’nin oyunu Through the Wild Web Wood (Vahşi Ağ Ormanı Boyunca) iyi bir seçenektir.

 

Bilgiyi çevrimdışı paylaşın

Avrupa Komisyonu’nun web sitesinden Kişisel verilerinizin kontrolünü ele alın adlı broşürü indirebilir ve arkadaşlarınız ve ailenizde, okulunuz veya topluluğunuzda daha güvenli çevrimiçi davranışları destekleyebilirsiniz.