Euroopa Noorteportaal

Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.


Tööhõive ja ettevõtlus

Kui koolid ja kõrgkoolid on seljataga, hakkab peale tööelu.

Kui koolid ja kõrgkoolid on seljataga, hakkab peale tööelu. Töö mõjutab meie elu väga suurel määral, sest veedame seal ju viis päeva nädalas, kaheksa tundi päevas ning kokku lausa 160 tundi kuus. See, mida me teeme, peab sobima kokku meie põhimõtete ja olemusega, sest vaid nii tunneme end kõige õnnelikuma ja rahulolevana. Tehes igapäevaselt tööd, mida armastad, millesse panustad südamega ning mis toob naeratuse näole, on suur õnn ja väärtus, sest paljudel nii pole. Paljud teevad tööd lihtsalt raha saamise eesmärgil, minnes tuima näoga hommikuti tööle ning sama tuima näoga õhtuti sealt tulles.

Tööalane karjäär on paljudele küll unistuseks, kuid mitte nii paljudele konkreetseks eesmärgiks. Paljud noored loodavad saada suuri ja vastutavaid ametikohti, märkimisväärset palka ning häid hüvitisi kiirelt ja hoobilt, kuid tegelikult nõuab see kõik aega ja nii välist, kui ka sisemist kasvamist. Noorena on meie kohuse-ja vastutustunne midagi muud kui keskealisena, riskide võtmise julgus samuti ning töö efektiivsuski võib ajaga kasvada. Paljud tänased tippjuhid alustasid oma karjääri redeli esimeselt pulgalt, liikudes ennast tõestades tasapisi muudkui ülespoole. Iga teekond algab esimesest sammust, nii ka töömaastikul.

Eestis, kuid ka paljudes muudes riikides, on üheks suurimaks probleemiks just tööpuudus. Ka Eestis on paljud noored töötud või töötavad ametikohtadel, mis pole kuidagi seotud nende õpitud erialadega. Ühelt poolt nõuavad tööandjad eelnevat kogemust, mida äsja ülikoolist tulnud noortel tihtipeale pole. Teisalt soovivad noored jällegi liiga kõrget palka, mida tänases majandusseisus tööandjatel maksta pole.

Paljud noored, kes ei leia ei meelepärast ega erialast tööd, otsustavad teistele lootmise asemel ise hakkajad olla, luues oma ettevõtted ja hakates ise enda peremeesteks. Firma loomise lihtsus on Eestis kindlasti Euroopa üks parimaid, sest läbi interneti firmat tehes on võimalik ettevõtjaks hakata juba mõnekümne minutiga! Uskumatu, aga nii see on. Vahest ehk just seetõttu ongi ettevõtlusega tegelemine Eestis nõnda populaarne?

Tihtipeale arvatakse aga ekslikult, et firma omamine on lihtne ja raha hakkab kohe muudkui taskutesse voolama. Ei, ettevõtjana tuleb tööd teha rohkem kui tihtipeale arvatakse, firma tuleb käima saada ja pidevalt tuleb kliente otsida. Tööd ja tegemist on firmaga küllaga! Õnneks on Eestis mitmeid erinevaid programme, kes aitavad alustavaid firmasid oma asjadega tegeleda ning jalad alla saada. Näiteks on olemas Inkubaatorid, Start-Smart, PESA, Marketingi Instituut, Ülemiste Technopolis ja paljud teised programmid, kes pakuvad mentorlust, tootearendust, turundust ning muid teenuseid ja teadmisi, mida algajal ettevõtjal kindlasti tarvis läheb.

Kõik inimesed pole loodud palgatööks ning samamoodi pole kõik loodud ka ettevõtjateks. Tähtis on, et inimene teeks seda, mis talle kõige paremini sobib. Mõnele meeldib käia iga päev samadel kellaaegadel tööl, sest nii saab ta oma elu kõige paremini planeerida. Mõni naudib aga graafiku alusel töötamist, mis toob ellu temale vajalikku vaheldust. Kolmas armastab aga öötööd, sest tõelise ööloomana on see just tema jaoks õige aeg töötamiseks. Inimesed on nõnda erinevad ning nii tööhõive kui ka ettevõtluse maastikul peaks igaüks tegelema just sellega, mis talle kõige rohkem sobib. Ja mida varem me need asjad enda jaoks selgeks teeme, seda kauem saame õnnelikud olla!