Euroopa Noorteportaal
Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

Osalemine

Muudkui räägitakse ja soovitatakse – osalege, osalege, osalege. Miks?

Muudkui räägitakse ja soovitatakse – osalege, osalege, osalege. Miks? Mida see pidev igasugustes ettevõtmistes osalemine meile annab, et peaksime sellele kõigele oma aega ja energiat kulutama?

Kes vähegi mõnel üritusel käinud on, kes on leidnud sealt uusi sõpru, saanud palju huvitavaid teadmisi, kogemusi ja avardanud oma maailmapilti, sellele on siilistki selgem, et miks võiks erinevates ettevõtmistes osaleda. Just nende samade asjade pärast! Ehk on ülikoolis mõnel eksamil selline küsimus, mille vastust sa tead, sest osalesid kunagi mõnel konverentsil ja juhuslikult jäi see teadmine sulle meelde? Või saab mõnest ammu-ammu laagris kohatud tuttavast Eesti avaliku elu tegelane, kes saadab korda suuri tegusid ning sul on au öelda, et magasid temaga näiteks koos ühes telgis või küpsetasid lõkke peal vahukommi! Neid näiteid, miks ja milleks on osalemine hea, võib tuua tohutult.

Üheks põhjuseks, miks osalemine üldises plaanis veel hea ja vajalik on, on meie enda aktiivsusnäitaja. Pole uudis, et eestlased on näiteks protestide ja tänaval meeleavalduste osas vägagi tagasihoidlikud, samal ajal kui näiteks hispaanlased või kreeklased meile pikalt ära teevad. Ka see on üks osalemise näide, mis meil, eestlastel, võiks tunduvalt kõrgem olla. Osalemine ehk aktiivne huvitumine meie enda seadustest, võimust ning vastuvõetavatest otsustest, kodanikuaktiivsus ja oma sõna välja ütlemise julgus, need kõik on vajalikud ja demokraatliku riigi olulised aspektid.

Sest ühel hetkel, kui noored ei käi enam laagrites ega koolitustel, seminaridel ega rahvusvahelistel noortevahetustel, siis neid enam ei korraldatagi. Kui pole nõudlust, pole ka pakkumist. Milleks korraldada, näha vaeva ja organiseerida, kui kedagi ei huvita, keegi kohale ei ilmu ning sõna sekka ei ütle? Õnneks toimub maailmas nii palju huvitavat ning igapäevaselt korraldatakse suurel hulgal erinevaid üritusi – küll põnevaid filmiõhtuid, küll ümarlaudasid, käsitööringe ja poliitvestlusi. Mida rohkem me osaleme, aktiivselt tegemistes kaasa lööme ning sõna sekka ütleme, seda teadlikumad oleme oma kohustustest ja õigustest, maailmas toimuvast, teistest inimestest ja kultuuridevahelistest erinevustest.

Ühelt poolt võiksime ju kõike ka koduseinte vahel õppida, sest internet oma metsiku infomahuga varustaks meid kindlasti pea iga teadmisega, mida saada soovime. Samuti kõiksugused entsüklopeediad ja teatmeteosed, mis on targemad kui mistahes inimene. Samas pakuvad inimesed, teiste keskel viibimine ning tegevustest ise osa võtmine midagi, mida ei suuda pakkuda ükski internetilehekülg ega raamat. See pakub vahetuid emotsioone, teiste inimeste arvamusi ja kogemusi, suhtlust ning õhustiku tunnetust. See pakub osalemisrõõmu.

Niiet osalegem! Osalegem valimistel, noortevahetustel, huviringides, ümarlaudades, matkades ning fotoretkedel, filmiõhtutel ja rattasõitudel. Kui korraldatakse, siis ikka ju meile kõigile osalemiseks. Mida rohkem me osaleme, seda rohkem korraldatakse. Mida rohkem korraldatakse, seda põnevam ja mitmekesisem on argipäev. Ja mida toredam on argipäev, seda mõnusam on elu! Ja kes siis ei tahaks mõnusat elu?!

Avaldatud: Reede, 11/10/2013 - 17:10


Tweet Button: 

New!


Info for young people in the western balkans

Vajad eksperdi abi või nõuannet?

Küsi meilt!

Lingid