Evropský portál pro mládež

Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

wolfgangfoto, 2007 CC BY-ND 2.0
wolfgangfoto, 2007 CC BY-ND 2.0

Kdo to umí, ať se přihlásí

Tvorba letáků, překlad knihy, programování, nové logo…. Tak chutná poptávka českých a slovenských neziskových organizací. Co na to hodinový dobrovolník-člověk profesionál?

Um sem um tam je český internetový projekt, na kterém najdete nabídku krátkodobých profesionálních dobrovolnických příležitostí v neziskovém sektoru. Do projektu jsou zapojené neziskové organizace, které potřebují vyřešit odborný problém (např. design letáku, právní radu, pomoc s kampaní na sociální síti, s korekturou, s programováním). Na takhle specifickou odbornou práci kmenoví dobrovolníci z neziskovky často nestačí, proto se musí najmout někdo z venku, což je pro neziskovku poměrně velká investice.

Na druhé straně řeky však stojí profesionál. Člověk, který má své zaměstnání a odbornou dovednost a znalosti. Takový člověk by si rád „zadobrovolničil“, ale při své práci na to nemá čas ani energii. Díky Um sem um tam už naštěstí nemusí sundávat košili, zahodit lodičky a jít sázet stromky. Pro neziskovky může být velmi cenným dobrovolníkem, pokud věnuje pár hodin času děláním toho, co mu jde nejlépe.
 
Um sem um tam je prostorem, kde se střetává nabídka a poptávka po profesionální dobrovolnické práci. Projekt Um sem um vznikl v březnu 2012 na brněnském Social Innovation Campu. Být dobrovolníkem je jednodušší, než se zdá.