Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.
Kui soovid end proovile panna ja pühendada end teiste inimeste aitamisele, siis liitu juba täna Euroopa solidaarsuskorpusega! Lisateave
Information and advice on how to start volunteering, European Voluntary Service, EU Aid Volunteers and other programmes. Plus search for projects which are actively looking for volunteers. Lisateave
Znajomość nietypowych języków może zagwara...
Trudni współpracownicy - jak sobie z nimi ...
Pracoholik przestanie być ideałem - przewi...
Studiuj w USA!
Jednym z motorów napędowych Wikipedii jest...
Ranking: UJ i UW najlepszymi uczelniami w ...
Asu tegutsema ja ütle poliitikutele ja poliitikakujundajatele, millised on sinu seisukohad küsimustes, mis lähevad korda sulle ja sind ümbritsevatele inimestele.Võta osa Euroopa Liidu struktureeritud dialoogist noortega! Lisateave
Wirtualny świat w 3D coraz bliżej
Lato w Polsce! Co? Gdzie? Kiedy?
Ekspert: badacze zastanawiają się, czy wsz...
Polacy w cieniu biedy
Ludzie z katalogu
Wybory Polaków: tradycja wciąż zwycięża
25 cudów świata – to trzeba zobaczyć!
Prof. Wierzbicka: w językach świata zapisa...
Najszczęśliwsze kraje świata? Niestety, ni...
The World Painted by Passion
Wakacyjne latanie - poznaj swoje prawa
Młodzi pokochali kemping
Wprowadzenie trwałej zmiany w życiu oznacza wyjście ze strefy komfortu. Potrzebne są nie tylko chęci, ale też samodyscyplina i wytrwałość. O tym, jak dotrzymać postanowień noworocznych, mówi psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc
Olemasolevad keeled
Sezonowemu przygnębieniu trzeba stawić czoła i wykorzystać wszystkie dostępne sposoby na poprawienie nastroju – twierdzą psychologowie. Najlepiej sprawdza się regularna aktywność fizyczna – chociażby 15–30 minut codziennego spaceru.
Z badań wynika, że 98 proc. Polaków odczuwa stres, a co piąty zmaga się z nim codziennie. Choć na ogół jest on uznawany za negatywny element życia, to w rzeczywistości może być bodźcem do działania.
Za zaburzenia psychiczne, które rozwijają się na podłożu przewlekłego stresu, może być współodpowiedzialny enzym MMM-9 trawiący białka - wynika z badań naukowców z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie.
Osoby dotknięte schizofrenią nie mają poczucia sprawstwa nie tylko swoich ruchów, ale także, a może przede wszystkim tego, co dzieje się w ich głowach.
Odkładasz sprawy na później? To wynik walki między odpowiadającym za emocje układem limbicznym, a umożliwiającą zarządzanie swoimi celami - korą przedczołową. Pojedynek często wygrywa ten pierwszy - mówi psycholog Magdalena Jagielska.
Sesja? Praca? Obowiązki? To wszystko może wywoływać uczucie rozdrażnienia i niepokoju. Szybkie kołatanie serca, nerwowe pocieranie dłoni - jeśli znasz to z autopsji to znak, że ten artykuł jest właśnie dla ciebie.
2/3 Polaków w ostatnich latach odczuło przyśpieszenie tempa życia u siebie i swoich bliskich – wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Odpuść FOMO”. Jednym ze skutków jest uzależnienie od informacji i przesyt nimi.
Uzależnienie od zakupów jest często bagatelizowane i trywializowane. Tymczasem, jak każdy inny nałóg, potrafi zrujnować życie – mówi w psycholog i psychoterapeuta, Katarzyna Kucewicz.
Negatywne doświadczenia z przeszłości mogą być przyczyną problemów z motywacją. Tłumione lęki i kompleksy objawiają się uczuciem zniechęcenia i bierną postawą wobec wyzwań.
Zdecydowana większość Polaków nie jest w stanie wytrwać w noworocznych postanowieniach dłużej niż trzy miesiące. Przyczyną są zbyt ogólnie sformułowane cele i nierealistyczne oczekiwania.
W okresie jesienno-zimowym na spadek nastroju narzeka ponad połowa Polaków. Skutecznym sposobem na chandrę i przygnębienie jest fototerapia, muzykoterapia, ćwiczenia, spotkania ze znajomymi, książka czy kąpiel relaksacyjna.
Masa spraw na głowie, dni spędzone w szkole albo na uczelni, a noce przy biurku w towarzystwie pierwszej, drugiej, siódmej filiżanki kawy, do tego domowe obowiązki – znasz to z autopsji? Wiele osób nie ma dziś czasu na odpoczynek i relaks.
Ale rozsądnie! Konstruktywna krytyka to komunikat, który może nas zachęcić do dobrej zmiany. Co jednak, jeśli ktoś uprawia nie krytykę, a krytykanctwo, lub, co gorsza, próbuje nami manipulować?
Na Nowy Rok. Albo – na wiosnę. Lub – gdy w życiu skończy się jakiś ważny etap. Co robimy? Porządki! W szafie, na biurku. A gdyby tak... zrobić porządki w swoich planach na przyszłość i marzeniach?
Trudno jest wierzyć w sukces – bo ta wiara może zostać okupiona rozczarowaniem. Ale jeśli nie masz pozytywnego nastawienia, jest prawie pewne, że ci się nie uda.
Podobno zmiana jest jedyną rzeczą, której możemy być pewni. Ale świadomość tego faktu wcale nie sprawia, że czujesz się bezpieczniej na świecie… Na uczelni – zmiany. W firmie – przychodzi inny szef. I jak tu się nie bać?
Samoocena, poczucie własnej wartości to słowa klucze, pojawiają się w każdym poradniku psychologicznym. Bo naprawdę są kluczowe! Jeśli ktoś dobrze o sobie myśli, lżej idzie mu się przez życie. A jeśli ty myślisz raczej… źle? Ha! Zmień to!
Święta, zwłaszcza takie jak Boże Narodzenie, znajdują się na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu – przypomniała w rozmowie z PAP psycholog Małgorzata Godlewska z Uniwersytetu SWPS.
Zawsze chcesz świetnie wypaść, mądrze mówić, doskonale wyglądać. Nie pozwalasz sobie na błędy, wypominasz je sobie miesiącami. Wyluzuj! Niech ideał sięgnie bruku. Życie bez perfekcjonizmu jest szczęśliwsze. I zdrowsze!
Każdemu z nas czasami przychodzi to pytanie do głowy. I słusznie! Bo… wielu z nas doświadczy choroby psychicznej. Na szczęście – nie ma się czego bać. Z tego można się wyleczyć. Jak z grypy. Trzeba po prostu szukać pomocy specjalisty.
Kiedy dobrze się bawimy, czas pędzi jak szalony, a kiedy czekamy w kolejce wlecze się w nieskończoność. Trwające tyle samo: dźwięk i błysk, odbieramy jako sygnały różnej długości.
Słuchaj słów, ale nie ignoruj też mowy ciała! Gesty, pozy, miny, mogą ci bardzo wiele powiedzieć o uczuciach człowieka, z którym rozmawiasz. I co ważniejsze: choć w słowach można kłamać bez zająknięcia, oszukiwać w mowie ciała jest znacznie
Życie traci sens. Jaki ja jestem beznadziejny! Jak bardzo nic mi się nie udaje! Jeśli takie zdania kołaczą ci się w głowie, wiedz, że możesz je zmienić. Zostać władcą własnych myśli – i sprawić, by działały na twoją korzyść.
Możesz mieć umysł ostry jak brzytwa i rozwiązywać w trzy sekundy najbardziej skomplikowane testy na inteligencję. Nie osiągniesz sukcesu, jeśli twój intelekt to tylko zdolność logicznego myślenia. Bo liczy się też serce i emocje.
Smutno ci? Łyknij proszek. Masz doła? Weź pigułkę. Zażywamy antydepresanty chętnie i… długo. Po kilka, kilkanaście lat. Tymczasem nie wszystkim są one potrzebne, a dla większości powinny być jedynie jednym z elementów leczenia.
Być piękną, bogatą i szczęśliwą. Albo – pięknym, bogatym i szczęśliwym. Niektórzy twierdzą, że to żaden problem. Podobno możemy sobie to wszystko w życiu… zamówić. Używając odpowiednio dobranych słów, czyli – afirmacji.
Aah! A mouse! Yuck! A spider. Brr! I have to make a speech in front of a hundred people tomorrow. Every one of us is afraid of something. However – according to statistical data – almost every tenth of us is more afraid than the others. What such person experiences is no longer fear – it is phobia. How can you cope with it?
You are about to start working. You have a lot of tasks before you, you will spend many hours over the computer, books, papers... How to best organise those hours to use them efficiently?
Seconds, minutes, hours, days... slipping through our fingers! We waste a lot of time. For what? Couldn’t we stop the time and use it to take some rest or to do really important things? Here are several ways of how to achieve that.
Is the glass on the table half full or half empty? The optimists are in favour of the first theory, the pessimists of the latter. It turns out that a bit of pessimism is sometimes healthy.
Polacy najczęściej spośród europejskich nacji twierdzą, że ich praca jest stresująca. Bardzo często ze stresem w pracy styka się 54 proc. polskich respondentów badania ADP „Okiem europejskich pracowników 2015/2016”.
You don’t have any idea! There is no way out from this situation! Or maybe there is, but... you don’t see it? Try to think creatively, that is – out of the box. How?
Conflicts happen to everyone. And they aren’t bad al all! However, our reactions to conflict might not be very good. Check which is yours – and what you can change.
Everyone would want to have it. And, as it turns out, everyone can! From the scientific point of view, there is no such think as luck or bad luck. It is us who create our success – or defeat. You can learn to be lucky. We’ll tell you how to do it.
If you were able to do a doctorate... If you were able to complete the project... Hm. Maybe it can be done? For someone who thinks strategically and sets objectives – there is nothing difficult. Let’s get to work!
Polacy przez kilka dekad byli pozbawieni wolności słowa; internet dał niektórym poczucie, że wreszcie mogą się wygadać, choćby agresywnie. To powoduje, że internetowego hejtu jest dużo - mówi psycholog nowych technologii Jakub Kuś.
Z badan wynika, że im niższe zarobki, tym większe pogorszenie nastroju jesienią. Najmniej zarabiający Polacy są przy tym przekonani, że do poprawy nastroju potrzeba im aż 1500 zł. Natomiast osobom lepiej zarabiających wystarcza 450 zł.
Celem dręczenia szkolnego, bullyingu, nie jest zadanie ofierze cierpienia, ale uzyskanie kontroli nad grupą. Świadkowie, którym to nie odpowiada, mogą pokonać agresora, jeśli wyjdą z pułapki milczenia - mówi dr Agata Komendant-Brodowska.
With most young people using mobile phones and the Internet on a regular basis, cyber bullying has increased in recent years. Do you want to find out how to fight it and prevent it?
Bullying can take the form of physical or verbal abuse and usually takes place at school. Do you know what to do if you are the victim of bullying? Or if you see someone else being bullied?
Portale społecznościowe stały się miejscem, w którym poszukujemy akceptacji i uznania – twierdzą psychologowie. Użytkownicy chcą być zauważeni i docenieni, dlatego często kreują siebie i otaczającą rzeczywistość.
Niepokoje związane z perfekcjonizmem mogą utrudniać osiągnięcie sukcesu w pracy, sprzyjając stresowi, wypaleniu i problemom ze zdrowiem - twierdzą naukowcy na stronie internetowej "Personality and Social Psychology Review".
Nie – o czym mówić, ale KIEDY – to główny dylemat rodziców w sprawie edukacji psychoseksualnej dzieci. Rodzice i młodzi dorośli są zgodni: tematy związane z rozwojem psychoseksualnym są istotne.
Wykorzystanie internetu w psychoterapii to przyszłość, może rozwiązać problem ograniczonej dostępności pomocy psychologicznej – mówi prof. Roman Cieślak z Uniwersytetu SWPS. Polscy psycholodzy chcieliby w Polsce wdrożyć takie rozwiązanie.
W ogóle nie rozumiesz, o co im chodzi. Czemu nie rozumieją podstawowych spraw? Zaczynasz sądzić, że to dlatego, że… oni nie myślą. Ci inni, z którymi się spierasz. Myślą – ale odmiennie od ciebie. Co nie znaczy, że gorzej.
Książki piszą dzisiaj wszyscy: fryzjerzy i stylistki, bokserzy i tancerze. Psychologowie przekonują, że warto… wpisać się w ten nurt. Jak się okazuje, stawianie literek na papierze może uczynić nas znacznie szczęśliwszymi.
W codziennych zmaganiach: z bliskimi, kolegami, czy wreszcie – z szefami i nauczycielami, niejeden raz zdarza nam się zirytować, użyć ostrego tonu, czy kategorycznych sformułowań. Czy to działa? Nie bardzo – twierdzi Marshall B. Rosebe.
Trochę współczucia, tyle samo – życzliwości. Niezbędny dodatek: musimy sprawić, by inni uważali, że jesteśmy kimś ważnym w ich życiu. No i szczypta autentyczności. Dodaj wszystko, zmieszaj i… Oto gotowy przepis na to, jak być lubianym!
„Być rozgniewanym na właściwą osobę tak mocno, jak się powinno i we właściwym momencie, wybrawszy właściwy przedmiot gniewu i właściwy sposób jego wyrażania – to wcale nie jest łatwe” – powiedział Arystoteles. I miał rację!
Dlaczego tak ciężko przychodzi nam wytrwać w postanowieniach? I czy silną wolę da się „rzeźbić” jak muskuły? Na hartowanie siły woli nie ma jednej recepty, ale pewne proste ćwiczenia wzmacniające samokontrolę mogą być pomocne.
Czasami aż trudno jest powstrzymać się od zrobienia kwaśnej miny. Ktoś powiedziałby: „klęska”. Ale porażka kojarzy się z łzami, rozpaczą. A tymczasem… najkwaśniejszą nawet cytrynę, którą podaruje ci los, można przerobić w pyszną lemoniadę!
Zbyt pochopnie oceniamy, że cierpimy na depresję jak tylko zaczniemy odczuwać obniżenie nastroju – mówi prof. Tadeusz Parnowski z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Lęk przed pająkami, otwartą przestrzenią, lataniem samolotami? W leczeniu tych i wielu innych fobii pomoże system Phobos. Trójwymiarowe okulary pozwolą oswoić się ze swoją fobią pod czujnym okiem terapeuty.
Druga część pogoni za mistrzynią odwlekania – prokrastynacją. W pierwszym artykule zdemaskowaliśmy złoczyńczynię, teraz czas na praktyczne wskazówki: jak sobie z nią radzić, kogo się poradzić
Przyłapana na gorącym uczynku? Nie, raczej na odkładaniu uczynków na później. Prokrastynacja, czyli notoryczne zwlekanie
Przełam tabu, niechęć, stereotypy. Przełam się. Poznaj „Mam terapeutę”: inicjatywę członkiń Naukowego Koła Psychoterapii SWPS. To ważny punkt w sieci: ułatwia postawienie pierwszego kroku na drodze rozwiązania spraw trudnych i trudniejszych
You can become addicted not only from drugs and alcohol, but also from activities, which preoccupy you more and more, as you can no longer free from them
Often undiagnosed and underestimated as a condition, depression forms a big problem in every-day life. What are the symptoms? How to deal with it?
The economic crisis has badly affected the mental health of Poles – according to surveys, Polish people are one of the most stressed nations in the world, and the percentage of adults suffering from depression reaches 10 percent. At the same time, however, seven out of ten Poles are satisfied with life.