Europejski Portal Młodzieżowy

Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

A picture
© fotolia.com - goodluz

Staż w ramach programu „Eurodyssée” – ruszaj w podróż po Europie!

Zdobywaj doświadczenie zawodowe, doskonaląc swoją znajomość języków obcych. Już od ponad 25 lat program „Eurodyssée” oferuje młodym ludziom płatne praktyki zawodowe za granicą.

Program Eurodyssée przeznaczony jest dla osób w wieku od 18 do 30 lat, które są mieszkańcami regionów uczestniczących w programie. Nie są wymagane konkretne kwalifikacje − zgłoszenia wybierane są pod kątem potrzeb firm. Powinieneś jednak posiadać jakieś kwalifikacje (kształcenie zawodowe, studia wyższe itp.) oraz podstawową znajomość języka obcego.

Praktykantom przysługuje szkolenie (od 3 do 7 miesięcy), kurs językowy, zakwaterowanie, miesięczne stypendium lub wynagrodzenie oraz ubezpieczenie. Otrzymają oni również świadectwo odbycia szkolenia.

 

Procedura

Procedura składa się z 3 etapów:

1. Sprawdź, czy twój region znajduje się na liście regionów uczestniczących w programie.

2. Stwórz swój profil.

3. Sprawdź dostępne oferty praktyk i wybierz taką, która najbardziej ci odpowiada.

 

Ten etap mojego życia na zawsze pozostanie w mojej pamięci dzięki doświadczeniom z programu „Eurodyssée”. To był wielki krok naprzód, jeśli chodzi o mój rozwój. Poznałam inne kultury, nowych ludzi, nauczyłam się kolejnego języka. Dużo podróżowałam − byłam w cudownych miejscach i poznałam fantastycznych ludzi! Nigdy nie zapomnę Hiszpanii, a zwłaszcza Walencji, która na zawsze pozostanie w moim sercu.

Gorąco zachęcam wszystkich młodych ludzi do skorzystania z tej okazji. Oczywiście, nie zawsze jest idealnie. Zdarzają się trudności, z którymi trzeba się zmierzyć… Ale czy nie to właśnie sprawia, że realizujemy nasz potencjał i stajemy się silniejsi? To jedno z wyzwań, których nie można przegapić.

Andreia Tavares z Portugalii w 2009 roku odbyła praktykę w hiszpańskiej Walencji.

 

W trakcie praktyki

W zależności od tego, jak realizowany jest program w danym regionie, praktykanci otrzymują stypendium lub wynagrodzenie.

Podczas twojego pobytu za granicą koordynatorzy programu w regionie, w którym pracujesz, pomogą ci w aklimatyzacji. Czyli na przykład doradzą, co zwiedzić lub zobaczyć, by w pełni docenić kulturę tego regionu i łatwiej się przystosować.

Pamiętaj, że po zakończonych praktykach będziesz musiał napisać z nich raport dla przedstawicieli obydwu regionów − wysyłającego i przyjmującego. Jeśli tego nie zrobisz, możliwe, że nie dostaniesz świadectwa potwierdzającego odbycie praktyk.