Naršymo kelias

Atnaujinta 2014-06-30

work

Su darbu susijusios teisės

Darbas

Jei esate ES pilietis, galite laikydamasis tam tikrų sąlygų be darbo leidimo dirbti kitose ES šalyse ir šiuo tikslu jose gyventi.

Išimtis: Kroatijos piliečiams, norintiems dirbti kitose ES šalyse, laikinai tebetaikomi apribojimai.

Išsamiau:

Laikini darbo ES apribojimai

Savarankiškai dirbantiems asmenims darbo leidimų ES nereikia. Jei iš jūsų leidimo reikalautų, susisiekite su mūsų pagalbos tarnyba.

Jei pradedate naują verslą, turite žinoti, kad formalumai ES šalyse vis dar labai skiriasi. Apie juos jus informuos kiekvienos šalies kontaktinis centras.

Gyvenimas

Jei įsidarbinate kitoje ES šalyje, jūs ir jūsų šeima automatiškai įgyjate teisę joje gyventi.

Visos sąlygos priklauso nuo to, ar dirbate pagal sutartį, ar savarankiškai.

  • Jei dirbate pagal sutartį, turite teisę gyventi kitoje ES šalyje net jei dirbate ne visą darbo dieną arba pagal terminuotą sutartį.
  • Jei esate savarankiškai dirbantis asmuo, turite teisę gyventi kitoje ES šalyje, jei joje užsiimate stabilia ir nepertraukiama ekonomine veikla.

Administraciniai formalumai, kuriuos turėsite atlikti, kad galėtumėte teisėtai gyventi užsienio šalyje, priklausys nuo to, kuriam laikui joje apsistosite.

Vienodos sąlygos ir socialinės garantijos

Jei esate kitoje ES šalyje dirbantis ES pilietis, jums ir jūsų šeimai turi būti taikomos tokios pačios sąlygos, kaip tos šalies piliečiams. Tai reiškia, kad nuo pirmosios jūsų darbo toje šalyje dienos turite teisę į tas pačias socialines garantijas, kaip dirbantys tos šalies piliečiai.

Turite teisę į socialines garantijas, kurios užtikrinamos šalies piliečiams, jeigu jie toje šalyje dirba (pagal darbo sutartį arba savarankiškai). Tarp jų gali būti ir su darbu tiesiogiai nesusijusių privalumų (tai gali būti mažesnės traukinio bilietų kainos, papildomos pensijos, stipendijos, bedarbio pašalpos jūsų vaikams, kai jie pirmą kartą ieško darbo).

Taip pat galite turėti teisę į nefinansines privilegijas (pvz., teisę į vertimo žodžiu paslaugas teismo proceso metu).

Jei šalyje gyvensite, turėsite teisę ir į socialines garantijas, suteikiamas darbuotojams ir jų šeimoms dėl to, kad jie ten gyvena.

Jei gyvensite vienoje šalyje, o dirbsite kitoje (važinėsite į darbą į kitą šalį), įgysite teisę joje gyventi net jei nesate tos šalies pilietis: jei dirbsite kitoje šalyje, bus laikoma, jog turite pakankamai išteklių save išlaikyti.

Atsitikimas

Sužinokite, į kokias socialines garantijas turite teisę savo naujojoje šalyje

Rosita kilusi iš Italijos, bet ji su savo sutuoktiniu ir 3 vaikais gyvena ir dirba Prancūzijoje. Ji paprašė daugiavaikėms šeimoms skirtos nuolaidų važiuoti traukiniais kortelės, bet ją išduoti buvo atsisakyta, nes nei ji, nei jos vaikai nėra prancūzai.

Rosita turėtų jos primygtinai reikalauti. Jei prireiktų, ji turėtų kreiptis į ES pagalbos tarnybas. Visi daugiavaikes šeimas (daugelyje šalių 3 arba daugiau vaikų) turintys ES darbuotojai turi teisę nuo pat pirmos darbo dienos šalyje, kurioje dirba, pigiau keliauti traukiniais, jei tokios nuolaidos yra siūlomos tos šalies piliečiams.

Gyvenimas užsienyje netekus darbo

Jei gyvendami kitoje šalyje netenkate darbo, tebeturite teisę joje gyventi. Išsiaiškinkite sąlygas ir formalumus.

Pagalba

Footnote

arba Islandijos, Lichtenšteino, Norvegijos arba Šveicarijos pilietis

Retour au texte en cours.

šiuo atveju 28 ES valstybėse narėse, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje, Šveicarijoje

Retour au texte en cours.

šiuo atveju 28 ES valstybėse narėse, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje, Šveicarijoje

Retour au texte en cours.

šiuo atveju 28 ES valstybėse narėse, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje, Šveicarijoje

Retour au texte en cours.