Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 20/04/2016

work

Pozwolenia na pracę

Jako obywatel UE zazwyczaj nie potrzebujesz pozwolenia na pracę w innym kraju UE.

W UE osoby zatrudnione na własny rachunek nie potrzebują pozwolenia na pracę.

Jednak niektórzy obywatele UE nadal muszą mieć pozwolenie na pracę, aby mogli zostać zatrudnieni w niektórych krajach UE.

Dotyczy to wyłącznie:

 • obywateli Chorwacji w niektórych krajach UE
 • obywateli niektórych krajów UE w Chorwacji.

Liechtenstein stosuje ograniczenia w liczbie osób, które mogą tam mieszkać i pracować. Ograniczenia te dotyczą obywateli wszystkich krajów UE, Norwegii i Islandii.

Obywatele Chorwacji

Twoje prawo do podjęcia pracy w innym kraju UE może być ograniczone na mocy ustaleń przejściowych obowiązujących do 30 czerwca 2020 r.

Większość państw UE zniosła te ograniczenia. Jednak możesz jeszcze potrzebować pozwolenia, aby podjąć pracę w tych krajach:

 • Austria Deutsch
 • Holandia Nederlands
 • Malta English
 • Słowenia Slovenščina
 • Wielka Brytania English

Praca w Chorwacji

Twoje prawo do podjęcia pracy w Chorwacji może być ograniczone na mocy ustaleń obowiązujących w okresie przejściowym. Możesz potrzebować pozwolenia na pracę, jeśli pochodzisz z jednego z krajów wymienionych poniżej:

 • Austria
 • Holandia
 • Malta
 • Słowenia
 • Wielka Brytania

Praca w Szwajcarii

Większość obywateli UE nie potrzebuje pozwolenia na pracę w Szwajcarii. Ograniczenia mają zastosowanie tylko do obywateli Bułgarii, Chorwacji i Rumunii, którzy potrzebują pozwolenia na pracę. Więcej na temat pracy obywateli UE w Szwajcarii français Deutsch italiano English.

Na mocy umowy między UE a Szwajcarią w sprawie swobodnego przepływu osób obywatele Szwajcarii mogą mieszkać i pracować na terenie UE, jednakże obejmują ich pewne ograniczenia dotyczące pracy w Chorwacji.

Więcej informacji

Zanim zaczniesz starać się o pracę w kraju nadal stosującym ograniczenia, powinieneś zasięgnąć informacji o obowiązujących tam procedurach.

W tym celu skontaktuj się z publiczną służbą zatrudnienia w kraju, w którym zamierzasz podjąć pracę

lub z europejskim doradcą ds. zatrudnienia .

Prawdziwa historia

Upewnij się, że przed wyjazdem za granicę dostaniesz pozwolenie na pracę.

Marko z Chorwacji przyjął ofertę pracy w Wiedniu i natychmiast wyjechał do Austrii. Nie udało mu się jednak dostać pozwolenia na pracę i musiał wrócić do Chorwacji.

Jeśli pochodzisz z Chorwacji, koniecznie dowiedz się przed wyjazdem do nowego kraju, czy potrzebujesz tam pozwolenia, aby podjąć pracę. Jeśli pozwolenie na pracę jest wymagane, pamiętaj, że wniosek o jego udzielenie może zostać odrzucony.

Oddelegowanie za granicę

Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących pracowników delegowanych. Istnieje jednak jeden wyjątek: Austria stosuje tymczasowe ograniczenia w odniesieniu do pracowników z Chorwacji oddelegowanych przez firmy w niektórych sektorach. Nie dotyczy to jednak osób pracujących na własny rachunek.

Prawo UE
 • Czasowe ograniczenia w zakresie pracy za granicą English
Konsultacje publiczne
Potrzebujesz pomocy lub porady?
Skontaktuj się z działem pomocy

lub obywatel Islandii, Liechtensteinu bądź Norwegii

Retour au texte en cours.

W tym przypadku 28 państw członkowskich UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia

Retour au texte en cours.