Munkavállalási engedély

Az Eu-országok állampolgárainak alapesetben nem kell munkavállalási engedélyt kiváltaniuk ahhoz, hogy az Európai Unió tagországainak valamelyikében munkát vállaljanak.

Az Európai Unióban az önfoglalkoztatóknak semmilyen esetben sem kell munkavállalási engedélyt beszerezniük.

Figyelmeztetés

Liechtenstein kvótákat határoz meg, így korlátozza azoknak a külföldi állampolgároknak a számát, akik a területén tartózkodhatnak és munkát vállalhatnak. A kvótarendszer az EU összes tagországának, valamint Norvégiának és Izlandnak az állampolgáraira is vonatkozik.

Munkavállalás Svájcban

A legtöbb uniós polgárnak nincs szüksége munkavállalási engedélyre ahhoz, hogy Svájcban dolgozhasson. Az uniós polgárok svájci munkavállalásával kapcsolatban itt találhatók további információk de en fr it .

A személyek szabad mozgásáról szóló EU–Svájc megállapodás értelmében a svájci állampolgárok jogosultak arra, hogy az EU területére költözzenek és ott munkát vállaljanak.

További információk

Ha Ön az uniós országok valamelyikében kíván munkát vállalni, célszerű kiutazás előtt tájékozódnia a vonatkozó eljárásokról.

Azt tanácsoljuk, vegye fel a kapcsolatot a célország állami foglalkoztatási szolgálatának munkatársaival vagy egy európai munkaügyi tanácsadóval.

Munkavállalási engedély nem uniós országok polgárai számára

A nem uniós országok állampolgárai is jogosultak lehetnek arra, hogy munkát vállaljanak az EU-ban, és a munkavállalás feltételei tekintetében az uniós polgárokéval egyenlő bánásmódban részesüljenek. Ezek a jogok az illető személy állampolgárságától függnek, vagy attól, hogy uniós polgárok családtagjai-e.

Török állampolgárok

A török állampolgároknak az EU területén való tartózkodáshoz és munkavállaláshoz fűződő jogai teljes mértékben annak az országnak a szabályaitól függnek, ahol munkavállalás céljából le akarnak telepedni. Az EU-ban jogszerűen dolgozó török állampolgárokra ugyanazok a munkavégzési feltételek vonatkoznak, mint az adott ország állampolgáraira, és a következő jogok illetik meg őket:

  • egy év törvényes foglalkoztatás elteltével munkavállalási engedélyük megújítható, ha munkáltatójuk továbbra is igényt tart a munkájukra;
  • három év jogszerű munkaviszony után munkáltatót válthatnak, és jelentkezhetnek a fogadó országban olyan állásokra, melyek betöltéséhez ugyanarra a szakmai képesítésre van szükség, mint amellyel addig dolgoztak;
  • négy év legális foglalkoztatás elteltével bármilyen állásra jelentkezhetnek az adott EU-országban.

Az Európai Unióval megállapodást kötött egyéb országok állampolgárai

Az alábbi országok állampolgáraira az őket fogadó uniós ország állampolgáraival azonos szabályok vonatkoznak a munkafeltételek tekintetében:

  • Algéria, Marokkó, Tunézia,
  • Oroszország
  • Albánia, Montenegró, Észak-Macedónia,
  • Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Szerbia, Ukrajna,
  • Andorra, San Marino,
  • valamint az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok csoportját alkotó 79 ország en .

Olyan országok állampolgárai, amelyek nem kötöttek megállapodást az EU-val

Azoknak az országoknak az állampolgárai, melyek nem kötöttek megállapodást az EU-val, az őket fogadó EU-ország előírásainak függvényében vállalhatnak ott munkát.

Az uniós polgárok családtagjainak:

  • nincs szükségük munkavállalási engedélyre,
  • joguk van arra, hogy a lakhelyük szerinti ország állampolgáraival megegyező elbánásban – és ennélfogva minden szociális és adókedvezményben – részesüljenek.

Részletesebb tudnivalókért kérjük, látogasson el az uniós bevándorlási portálra en es fr pt .

Gyakran feltett kérdések

EU-jogszabályok

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

Utolsó frissítés: 12/12/2023
Oldal megosztása