Navigačný riadok

Aktualizované : 20/04/2016

work

Rovnaké zaobchádzanie

Ako občan EÚ pracujúci v inej krajine EÚ máte vy a vaša rodina v novej krajine právo na rovnaké zaobchádzanie.

To znamená, že od prvého pracovného dňa máte nárok na rovnaké dávky ako domáci pracovníci.

Máte teda právo na dávky určené občanom krajiny, pretože v nej pracujú (ako zamestnanci alebo samostatne zárobkovo činné osoby). To môže zahŕňať aj výhody, ktoré nie sú priamo spojené so zamestnaním: zníženie poplatkov za cestovanie vlakom, doplnkové dôchodky, granty na vzdelávanie, alebo dávky v nezamestnanosti pre deti, ktoré si hľadajú prvé zamestnanie.

Môžete mať nárok aj na nefinančné dávky, napr. právo na tlmočenie počas právnych konaní.

Ak v krajine žijete, tiež budete mať nárok na dávky priznávané pracovníkom a ich rodinám, ktorí žijú v tejto krajine.

Ak žijete v jednej krajine a pracujete v inej (cezhraničný pracovník), získavate právo žiť v tejto krajine, aj keď nie ste jej štátnym príslušníkom: ak za prácou dochádzate do inej krajiny, považujete sa za osobu, ktorá má dostatočné prostriedky na živobytie.

Príbeh

Informujte sa, na aké dávky máte vo svojej novej krajine nárok

Rosita pochádza z Talianska, ale so svojím manželom a tromi deťmi žije vo Francúzsku, kde aj pracuje. Požiadala o zľavnený preukaz na vlakovú dopravu pre veľké rodiny. Jej žiadosť však bola zamietnutá, pretože ani ona, ani jej deti nie sú Francúzi.

Rosita by sa však nemala vzdať a v prípade potreby by mala vyhľadať pomoc niektorej z asistenčných služieb EÚ. Všetci pracovníci EÚ s veľkými rodinami (v mnohých krajinách s tromi a viac deťmi) majú nárok na lacnejšiu vlakovú dopravu v krajine, v ktorej pracujú, a to od prvého pracovného dňa, ak tieto zľavy existujú pre štátnych príslušníkov danej krajiny.

Pobyt v zahraničí po strate zamestnania

Ak prídete o prácu v zahraničí, kde žijete, stále máte právo žiť v danej krajine. Informujte sa o podmienkach a formalitách platných vo vašej hostiteľskej krajine.

Verejné konzultácie
    Potrebujete pomoc asistenčných služieb?
    Pomoc a poradenstvo