Navigačný riadok

Aktualizované : 03/02/2016

work

Rovnaké zaobchádzanie

Ako občan EÚ pracujúci v inej krajine EÚ máte vy a vaša rodina v novej krajine právo na rovnaké zaobchádzanie.

To znamená, že od prvého pracovného dňa máte nárok na rovnaké dávky ako domáci pracovníci.

Máte teda právo na dávky určené občanom krajiny, pretože v nej pracujú (ako zamestnanci alebo samostatne zárobkovo činné osoby). To môže zahŕňať aj výhody, ktoré nie sú priamo spojené so zamestnaním (zníženie poplatkov za cestovanie vlakom, doplnkové dôchodky, granty na vzdelávanie, alebo dávky v nezamestnanosti pre deti, ktoré si hľadajú prvé zamestnanie).

Môžete mať nárok aj na nefinančné dávky (napr. právo na tlmočenie počas právnych konaní).

Ak v krajine žijete, tiež budete mať nárok na dávky priznávané pracovníkom a ich rodinám, ktorí žijú v tejto krajine.

Ak žijete v jednej krajine a pracujete v inej (cezhraničný pracovník), získavate právo žiť v tejto krajine, aj keď nie ste jej štátnym príslušníkom: ak za prácou dochádzate do inej krajiny, považujete sa za osobu, ktorá má dostatočné prostriedky na živobytie.

Príbeh

Informujte sa, na aké dávky máte vo svojej novej krajine nárok

Rosita pochádza z Talianska, ale so svojím manželom a tromi deťmi žije vo Francúzsku, kde aj pracuje. Požiadala o zľavnený preukaz na vlakovú dopravu pre veľké rodiny. Jej žiadosť však bola zamietnutá, pretože ani ona, ani jej deti nie sú Francúzi.

Rosita by sa však nemala vzdať a v prípade potreby by mala vyhľadať pomoc niektorej z asistenčných služieb EÚ. Všetci pracovníci EÚ s veľkými rodinami (v mnohých krajinách s tromi a viac deťmi) majú nárok na lacnejšiu vlakovú dopravu v krajine, v ktorej pracujú, a to od prvého pracovného dňa, ak tieto zľavy existujú pre štátnych príslušníkov danej krajiny.

Pobyt v zahraničí po strate zamestnania

Ak prídete o prácu v zahraničí, kde žijete, stále máte právo žiť v danej krajine. Informujte sa o podmienkach a formalitách platných vo vašej hostiteľskej krajine.

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?
Pomoc a poradenstvo