Časté otázky - Rovné zacházení v zaměstnání

Pokud pracujete v jiné zemi EU, musí být s vámi a s vašimi rodinnými příslušníky zacházeno stejně jako s vašimi kolegy, kteří jsou státními příslušníky této země. To se zejména týká:

  • vašeho práva hledat si práci a obdržet podporu z místního úřadu práce
  • pracovních podmínek (otázky týkající se platu, výpověď ze zaměstnání apod.)
  • dávek a daňových výhod
  • možností profesního vzdělávání
  • vstupu do odborů a uplatňování s tím souvisejících práv.

Pravidla rovného zacházení zakazují nejen otevřenou diskriminaci, ale i jakékoli předpisy, které by vás nepřímo znevýhodňovaly (jako třeba opatření na omezení vašeho volného pohybu).

Tak například předpis, podle kterého byste předtím, než byste mohli začít pracovat ve veřejném sektoru, museli v příslušné zemi žít delší dobu, by byl nezákonný.

ANO — Ať už jsou vaši rodinní příslušníci jakékoli státní příslušnosti (třeba i ze zemí mimo EU):

  • mohou pracovat jako zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné, aniž by museli mít pracovní povolení
  • mají nárok na stejné zacházení jako státní příslušníci dané země.

Pokud si myslíte, že nějaký předpis či rozhodnutí, které vás omezuje, je proti pravidlům EU, jež vám umožňují pracovat v zahraničí, musíte se nejdříve obrátit na orgány země, kde pracujete.

V závislosti na konkrétním případě vám také mohou pomoci poradenské služby EUOtevřít jako externí odkaz.

ANO — pokud mu bude na Slovensku povolen pobyt, bude mít stejná práva jako vy.

ANO — ale pouze za určitých okolností.

Pokud tam žijete legálně, máte nárok na stejné základní sociální zabezpečení – v právních textech EU rovněž nazývané sociální pomoc – jako státní příslušníci této země. V závislosti na zemi sem může například patřit podpora příjmu nebo jiné dávky, jež nezávisí na vašich předchozích příspěvcích do systému sociálního zabezpečení dané země.

Hostitelská země však může rozhodnout, že první 3 měsíce vašeho pobytu váš nárok na podporu příjmu či jiné dávky pozdrží (pokud jste například přijel jako sezónní pracovník, pracoval jen jeden měsíc a požádal o podporu příjmu). Jestliže jste do příslušné země přijel hledat práci, může být váš nárok pozdržen ještě déle.

Veškeré informace o tom, jak začít podnikat nebo poskytovat přeshraniční služby ve Spojeném království, zjistíte na příslušném jednotném kontaktním místě en . Budete zde také moci najednou v elektronické podobě vyřídit všechny formality. Nebudete se tak muset obracet na všechny příslušné úřady zvlášť.

Pokud je vaše profese ve Spojeném království regulována, budete možná muset britské úřady požádat o uznání své kvalifikace.

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Právní předpisy EU

Poslední kontrola: 23/05/2022
Sdílet tuto stránku