DUK. ES šalių socialinės apsaugos sistemos

Galimi 2 atvejai.

Jei kitas iš jūsų vaikų tėvų dirba šalyje, kurioje liko jūsų vaikai, ji ar jis turi mokėti sveikatos draudimo įmokas už jūsų išlaikytinius toje šalyje.

Jei kitas iš jūsų vaikų tėvų nedirba, turite mokėti sveikatos draudimo įmokas už savo išlaikytinius šalyje, kurioje dirbate. Šalies, kurioje dirbate, sveikatos draudimo institucijos turėtumėte paprašyti S1 formos (buvusi E109 forma ). Ją turėsite pateikti savo šalies sveikatos draudimo institucijai.

Pagal bendrąsias taisykles išmokas jums turės mokėti ta šalis, kurioje dirbsite. Turite teisę gauti išmokas (ligos, šeimos išmokas, pensiją, bedarbio pašalpą) tik vienoje šalyje, todėl jūsų šalis liausis jas mokėjusi. Už išmokų mokėjimą taps atsakinga jūsų naujoji darbo šalis, bet savo ankstesnėje šalyje sukauptų teisių, pavyzdžiui, teisių į pensiją, neprarasite.

NE — Pagal ES taisykles turite teisę į išmokas ligos atveju nuo pirmosios sveikatos draudimo dienos jūsų naujojoje šalyje, jei prieš tai 6 mėnesius arba ilgiau buvote apdraustas kitoje ES šalyje.

Jei gaunate bedarbio pašalpą iš šalies, kurioje tapote bedarbiu, jūsų sveikatos draudimas galios ir kitose ES šalyse. Jūs ir jūsų šeimos nariai turėsite teisę į medicinos priežiūrą — tereikės parodyti Europos sveikatos draudimo kortelę. Jei jos dar neturite, paprašykite jos savo sveikatos draudimo įstaigoje.

Išsiaiškinkite, kaip veikia jūsų naujosios šalies sveikatos draudimo sistema. Ji gali labai skirtis nuo jums įprastos sistemos.

TAIP — Tebegausite. Dėl to, kad perkelsite bedarbio pašalpą į šalį, kurioje norite ieškotis darbo, jūs ir jūsų šeimos nariai neprarasite socialinės apsaugos teisių (sveikatos draudimo, šeimos išmokų, invalidumo ar senatvės pensijos ir t. t.) šalyje, kurioje tapote bedarbiu.

Žr. pagrindinę informaciją šia tema

ES teisės aktai

Paskutinį kartą tikrinta 2023-11-09
Pasidalyti šiuo puslapiu