Често задавани въпроси - Двойно данъчно облагане

ДА. Държавите от ЕС сами определят какви данъчни правила да прилагат и какви данъчни декларации да изискват, стига да не го правят по дискриминационен начин. Не е обичайно, но не и нечувано, страни да изискват от своите граждани, които не пребивават там, да декларират дохода си.

Освен това фактът, че живеете и работите в дадена страна, не означава непременно, че сте постоянно пребиваващ там съгласно условията на данъчната спогодба между тази страна и вашата страна по произход или страната, на която сте гражданин.

Обикновено, ако живеете и работите в страна, различна от вашата страна по произход, повече от 6 месеца в годината, най-вероятно ще бъдете сметнат за местно лице за данъчни цели там и тази страна ще може да облага вашия общ доход — вашата заплата, получавана там, и дохода ви от други страни (във или извън ЕС). Ако обаче имате силни семейни и икономически връзки със своята страна по произход, е възможно да останете местно лице за данъчни цели там дори ако прекарвате в тази страна по-малко от 6 месеца в годината.

Ако прекарвате по-малко от 6 месеца годишно в страна, която не е вашата страна по произход, обикновено оставате местно лице за данъчни цели в страната си по произход. В този случай вероятно ще трябва да плащате в другата страна данъци върху вашата заплата и върху други доходи, получени там, а във вашата страна по произход ще плащате данъци върху дохода си от източници от цял свят.

Свържете се с полските данъчните органи, за да разберете кои правила се прилагат във вашия случай. При всички случаи, ако сте се преместили от една страна в друга, винаги е добре да уведомите данъчните органи, за да избегнете евентуални проблеми по-късно.

Ако работодателят ви пребива постоянно в Австрия, обикновено ще трябва да плащате в Австрия данък върху дохода, получен там, независимо колко дълъг е престоят ви.

Ако останете в Австрия по-малко от 6 месеца, вероятно ще запазите местожителството си за данъчни цели в Ирландия, т.е. ще трябва да плащате там данък върху доходите си от източници от целия свят, включително от Австрия. В този случай обаче платеният от вас данък в Австрия вероятно ще може да бъде приспаднат от данъка в Ирландия.

За да сте сигурен, вижте двустранното данъчно споразумение между Ирландия и Австрия. de en fr

Това зависи от условията на двустранното данъчно споразумение между Финландия и Италия и характера на вашия доход.

Съгласно типичните споразумения за избягване на двойното данъчно облагане пенсиите на хората, работили в частния сектор, се облагат в страната, където те пребивават постоянно — във вашия случай това е Италия. Доходи от инвестиции под формата на дивиденти могат да подлежат на облагане и във Финландия, и в Италия, но в този случай Италия би трябвало да ви предостави данъчно облекчение въз основа на платения във Финландия данък.

Отделните страни решават дали да подпишат споразумения за избягване на двойното данъчно облагане. Ако те не направят това, правилата на ЕС не могат да ги принудят. Всяка страна, с която сте свързан по някакъв начин, може законно да поиска от вас да подадете данъчна декларация. Фактът, че трябва да декларирате един и същ доход в две страни, не означава непременно, че ще платите данък два пъти. Дори ако се наложи да платите данък два пъти, можете да поискате да ви възстановят данъка в една от тях.

За повече информация вижте данъчното споразумение между Испания и Швеция. de en fr

За съжаление, спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане между Дания и Франция вече не е в сила. Данъчно задължените лица като пенсионери, които получават доход от източници в Дания, но пребивават постоянно във Франция, вече трябва да плащат данъци върху този доход в двете страни.

Все пак възможно е да получите известно данъчно облекчение съгласно националните закони — попитайте френските данъчни органи дали част от платения в Дания данък не може да бъде приспаднат от данъка, който дължите във Франция.

Страните от ЕС не са задължени да сключват спогодби за избягване на двойното данъчно облагане и правилата на ЕС не могат да ги принудят да сторят това. Продължават усилията за намаляване на данъчните пречки пред свободното движение на гражданите през границите, включително тези, свързани с двойното данъчно облагане.

ДА — обикновено специални служби в националните данъчни администрации предоставят информация на пенсионери, които живеят в други страни, понякога на няколко езика. Научете повече за облагането с данъци на пенсионери, живеещи в чужбина, от страна на Германия en на английски език. Освен това на уебсайтовете на консулските служби en и на схемите за пенсионно осигуряване обикновено се публикува информация на английски за пенсионерите, живеещи в чужбина.

ДА — страните от ЕС са свободни сами да определят своите данъчни правила, при положение че не нарушават законите на ЕС, например като дискриминират граждани на други страни. Данъците, събирани от общините, се определят въз основа на наема на жилище и важат за всички. Ако сте наели апартамент, дори и за кратко време, може да се наложи да ги платите.

В същото време е възможно някои или всички общини да предлагат по-ниски ставки или освобождаване от плащането на местни данъци, например ако вашето основно жилище е на друго място. Свържете се със съответната община, за да разберете дали имате право на подобно данъчно облекчение.

Вижте основната информация по темата

Законодателство на ЕС

Нуждаете се от повече информация за правилата в дадена страна?

Свържете се с националните администрации
Последна проверка: 04/12/2023
Споделяне на страницата