Naršymo kelias

Atnaujinta 2014-06-20

work

Papildomos pensijos užsienyje

Papildomos pensijos — tai senatvės, maitintojo netekimo arba invalidumo pensijos, skirtos įstatymais nustatytoms valstybės pensijoms papildyti arba pakeisti.

Prieš pasirašydami papildomos pensijų sistemos sutartį, išsiaiškinkite, kaip jūsų teisės į pensiją pasikeis dėl to, kad persikelsite į užsienį ir ten gyvensite. Jei dėl to nukentėtumėte, ji neteisėta.

Jei pasitraukiate iš papildomos pensijų sistemos, nes išvykstate dirbti į kitą ES šalį, turite tas pačias teises kaip ir žmonės, kurie lieka toje pačioje šalyje, tačiau nustoja mokėti įmokas dėl to, kad, pavyzdžiui, pakeičia darbovietę.

Pavyzdys

Fredas 8 metus dirbo šalies A įmonėje, kuri mokėjo dosnias įmokas į papildomą pensijų sistemą.

Vėliau jis rado darbą kitoje šalyje. Naujasis jo darbdavys taip pat mokėjo įmokas į papildomą pensijų sistemą.

Fredui pasitraukus iš papildomos sistemos šalyje A, jo draudikas pasakė, kad persikėlęs į kitą šalį jis praras įgytas teises.

Fredas kreipėsi į Europos vartotojų centrą ir gavo teisinės pagalbos. Galų gale buvęs jo draudikas sutiko išsaugoti jo teises šalyje A.

Pensijų kaupimo bendrovės kartais taiko sankcijas į užsienį persikeliantiems žmonėms: atsisako mokėti pensiją, įveda papildomus mokesčius arba reikalauja grąžinti per kaupimo laikotarpį gautas palūkanas.

Tai neteisėta. Jei jums taip nutiktų, kreipkitės į Europos vartotojų centrus čeština dansk Deutsch English français italiano Nederlands polski română svenska .

Pavyzdys

Anna ketverius metus dirbo pas tą patį darbdavį šalyje A, o paskui visam laikui persikraustė į šalį B.

Išėjusi į pensiją ji paprašė papildomos pensijos šalyje A, tačiau draudikas atsisakė ją suteikti ir paaiškino, kad tokią pensiją gali gauti tik žmonės, kurie mokėjo į sistemą įmokas daugiau kaip 5 metus.

Anna pasijuto diskriminuojama dėl to, kad išvyko dirbti į užsienį, ir padavė draudiką į teismą. Tačiau ji bylą pralaimėjo, nes penkerių metų reikalavimas taikomas visiems sistemos dalyviams, nesvarbu, ar jie išvyksta dirbti į kitą šalį, ar lieka toje pačioje šalyje.

Jei persikeliate į užsienį, šalyje, iš kurios išvykstate, iš jūsų gali būti pareikalauta sumokėti sumas, nuo kurių mokėjimo buvote atleista(s) dėl mokesčių lengvatų, į kurias turėjote teisę, kol mokėjote įmokas į papildomą tos šalies pensijų sistemą.

Tai neteisėta. Jūsų papildomai pensijai turi būti taikoma ta pati apmokestinimo tvarka, kuri taikoma tos šalies gyventojų papildomoms pensijoms.

Jei jaučiatės diskriminuojama(s), kreipkitės čia.

Pagalba