Navigācijas ceļš

Atjaunināts : 20/04/2016

work

Bezdarbnieka pabalsta pārnešana uz citu valsti

Lai varētu saņemt bezdarbnieka pabalstu, jums parasti jāpaliek tajā pašā valstī, kura pabalstu izmaksā. Tomēr ar zināmiem noteikumiem varat doties uz citu ES dalībvalsti darba meklējumos un turpināt saņemt bezdarbnieka pabalstu no valsts, kurā pazaudējāt darbu.

No ES valsts, kurā pēdējoreiz strādājāt, varat turpināt saņemt bezdarbnieka pabalstu vismaz 3 mēnešus un atsevišķos gadījumos augstākais 6 mēnešus – tas atkarīgs no iestādes, kura jums šo pabalstu maksā.

To drīkstat darīt tikai tad, ja

  • esat pilnīgi bez darba (proti, nestrādājat daļēju slodzi un esat bezdarbnieks bez pārtraukumiem) un ja
  • jums ir tiesības uz bezdarbnieka pabalstu valstī, kur pirms darba pazaudēšanas strādājāt.

Pirms došanās projām jums jānokārto šādas formalitātes:

  • tās valsts nodarbinātības dienestos, kurā pazaudējāt darbu, jābūt reģistrētam vismaz četras nedēļas (ir iespējami arī izņēmumi);
  • valsts nodarbinātības dienestā jāpieprasa veidlapa U2 ( agrāk tā bija veidlapa E 303), proti, atļauja jūsu bezdarbnieka pabalstu "eksportēt" uz citu valsti.

Šī atļauja ir derīga tikai vienai valstij, uz kuru gribat doties. Ja vēlaties savu bezdarbnieka pabalstu "eksportēt" uz vēl kādu citu valsti, jums jālūdz jauna veidlapa U2. Pavaicājiet nodarbinātības dienestā, vai jums jādodas mājup, lai varētu lūgt šo jauno atļauju, vai arī jūs to varat izdarīt, atrodoties ārzemēs.

Kad būsiet ieradies jaunajā mītnes valstī, jums būs jānokārto šādas formalitātes:

  • jāreģistrējas kā bezdarbniekam valsts nodarbinātības dienestā 7 dienu laikā no dienas, kad pārstājāt būt pieejams tās valsts nodarbinātības dienestiem, kuru atstājāt;
  • reģistrējoties jāiesniedz sava veidlapa U2 (agrāk to sauca par veidlapu E 303);
  • jāpiekrīt pārbaudēm, ko jūsu jaunajā mītnes valstī veic par bezdarbnieka pabalsta pieprasītājiem (tā ir tā pati procedūra, ko veic tiem, kuri saņem bezdarbnieka pabalstu no jaunās mītnes valsts).

Ieteicams noskaidrot, kādas ir jūsu kā darba meklētāja tiesības un pienākumi jaunajā mītnes valstī. Tie, iespējams, ir pavisam citādāki nekā valstī, kurā palikāt bez darba.

Kad formalitātes būs nokārtotas, jums izmaksās tādu pašu summu kā agrāk (jūsu bankas kontā tajā valstī, kur kļuvāt par bezdarbnieku).

Ja gribat, lai jūsu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu saglabātos, noteikti atgriezieties pabalstu maksājošajā valstī pirms termiņa beigām.

Ja esat no Horvātijas, var gadīties, ka jūsu tiesības strādāt citās ES valstīs dažviet pagaidām vēl ir ierobežotas.

Uzturēšanās ārzemēs ilgāk par 3 mēnešiem

Ja vēlaties ārzemēs palikt ilgāk par 3 mēnešiem, jums būs tās valsts iestādēm, kurā kļuvāt bezdarbnieks, jālūdz termiņa pagarinājums, paskaidrojot, kādēļ tas nepieciešams. Ir svarīgi iestādi pārliecināt, ka jums ir reālas izredzes dabūt darbu jaunajā mītnes valstī. Citādi tās jūsu lūgumu pagarināt termiņu var arī noraidīt.

Pret visiem vienāda attieksme

Meklējot darbu ārzemēs, jums ir tādas pašas tiesības kā jaunās mītnes valsts pilsoņiem šādās jomās:

  • darba pieejamība;
  • nodarbinātības dienestu palīdzība;
  • finansiāls atbalsts, lai jums palīdzētu atrast darbu.

Pirms dažu finansiālas palīdzības veidu sniegšanas (tās mērķis ir jums palīdzēt atrast darbu) jūsu jaunā mītnes valsts, iespējams, nogaidīs, kamēr esat izveidojis patiesu saikni ar vietējo darba tirgu. Pie šādiem palīdzības veidiem pieskaitāms, piemēram, bezdarbniekiem domāts aizdevums ar zemu procentu likmi, lai viņi varētu izveidot savu uzņēmumu. Uzturēšanās attiecīgajā valstī un pietiekami ilgs darba meklējumu periods var tikt uzskatīts par patiesu saikni ar vietējo darba tirgu.

ES tiesību akti
Sabiedriskās apspriešanas
Meklējat darbu ārzemēs?
Sāciet te – darba piedāvājumu
Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?
Vaicājiet, un mēs dosim padomu.

Šajā gadījumā 27 ES dalībvalstis + Īslande, Lihtenšteina, Norvēģija un Šveice.

Retour au texte en cours.