Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 18/06/2015

Najczęściej zadawane pytania - Transfer zasiłku dla bezrobotnych

 • Jak mogę się upewnić, że nie stracę zasiłku dla bezrobotnych, jeśli wyjadę do innego kraju UE w poszukiwaniu pracy?

  Po upływie czterech tygodni od rejestracji wystąp o formularz U2 w kraju, w którym przyznano Ci status osoby bezrobotnej. Formularz ten upoważnia Cię do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych podczas poszukiwania pracy za granicą. Kiedy otrzymasz formularz, przedstaw go publicznej służbie zatrudnienia w nowym kraju.

  Po przyjeździe do nowego kraju zarejestruj się w miejscowej służbie zatrudnienia jako osoba szukająca pracy. Aby nie stracić zasiłku, zrób to w ciągu siedmiu dni od dnia, w którym przestałeś być do dyspozycji krajowych służb zatrudnienia w kraju, który opuściłeś.

 • Kiedy powinienem ubiegać się o przedłużenie okresu transferu mojego zasiłku dla bezrobotnych?

  Aby mieć pewność, że nie stracisz zasiłku dla bezrobotnych, powinieneś ubiegać się o przedłużenie jego transferu tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Masz obowiązek zrobić to przed upływem pierwszych trzech miesięcy.

 • Jestem bezrobotny i pochodzę z Bułgarii. Czy mogę szukać pracy w innym kraju UE i przenieść tam swoje świadczenia?

  W większości krajów — TAK. Jednak Austria, Belgia, Francja, Holandia, Islandia, Irlandia, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania nadal stosują ograniczenia wobec obywateli Bułgarii i Rumunii. Natomiast Hiszpania wprowadziła ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla obywateli Rumunii do 31 grudnia 2012 r.

  Wszystkie ograniczenia muszą zostać zniesione do 31 grudnia 2013 r (31 maja 2016 r. w przypadku Szwajcarii).

  Czasami mogą one uniemożliwiać przeniesienie zasiłku dla bezrobotnych do tych krajów. Jeśli zamierzasz szukać pracy w jednym z tych krajów, najpierw zasięgnij porady europejskiego doradcy ds. zatrudnienia.

 • Jestem Polakiem i przeprowadziłem się do Wielkiej Brytanii, aby tam szukać pracy. Czy mam prawo do pomocy lokalnego urzędu pracy, jeśli nigdy wcześniej nie pracowałem ani nie mieszkałem w Wielkiej Brytanii?

  TAK — Jako obywatelowi UE przysługują Ci takie same prawa jak obywatelom Wielkiej Brytanii, zarówno jeśli chodzi o poszukiwanie pracy, jak i uzyskanie pomocy lokalnego urzędu pracy.

Potrzebujesz pomocy lub porady?
Skontaktuj się z działem pomocy