Cesta

Aktualizováno : 18/06/2015

Časté otázky - Převod dávek v nezaměstnanosti

 • Jak mám postupovat, abych neztratil nárok na dávky v nezaměstnanosti, když se rozhodnu hledat si práci v jiné zemi Unie?

  4 týdny poté, co jste se registroval do evidence uchazečů o práci, můžete požádat o vystavení formuláře U2 v zemi, v níž jste se stal nezaměstnaným. Na základě tohoto formuláře můžete pobírat dávky v nezaměstnanosti i během doby, kdy si hledáte práci v zahraničí. Formulář budete muset předložit na úřadu služeb nezaměstnanosti státu, v němž si chcete zaměstnání najít.

  Po příjezdu do cílové země se na místním úřadu práce zaregistrujte do evidence uchazečů o práci. To musíte učinit nejpozději do 7 dnů od data, kdy jste přestal být k dispozici úřadu práce v zemi, ze které jste odjel. Při promeškání této lhůty můžete o nárok na dávky v nezaměstnanosti přijít.

 • Kdy mám požádat o prodloužení převodu dávek v nezaměstnanosti do zahraničí?

  O prodloužení požádejte co nejdříve, abyste o výplatu dávek v nezaměstnanosti nepřišli. Každopádně žádost musíte podat ještě před tím, než skončí lhůta prvních 3 měsíců.

 • Pocházím z Bulharska a v současné době jsem nezaměstnaná. Mohu začít hledat práci v některé z dalších zemí Unie a nechat si tam převést dávky v nezaměstnanosti?

  ANO — Ve většině zemí tomu tak je, avšak na státní příslušníky Bulharska a Rumunska se stále vztahují určitá omezení v Belgii, Francii, Irsku, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Lucembursku, na Maltě, v Německu, Nizozemsku, Norsku, Rakousku, Spojeném království a ve Švýcarsku. Španělsko omezilo přístup na svůj pracovní trh pro občany Rumunska do
  31. prosince 2012.

  Všechna tato omezení musejí být zrušena do 31. prosince 2013 (v případě Švýcarska do 31. května 2016).

  Tato omezení mohou mít někdy vliv na možnost převedení dávek v nezaměstnanosti do výše jmenovaných zemích. Pokud si chcete hledat práci v některé z těchto zemí, obraťte se nejdříve na evropského poradce pro oblast zaměstnání a záležitost s ním konzultujte.

 • Jsem z Polska a přijel jsem do Spojeného království, abych si tu našel zaměstnání. Mohu se obrátit na místní úřad práce, i když jsem tu nikdy předtím nežil ani nepracoval?

  ANO — Jako občan Evropské unie máte stejně jako státní příslušník Spojeného království právo hledat si v této zemi práci a využívat služeb místního úřadu práce.

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?
Požádat o poradenství