Ścieżka nawigacji

Czy wiesz, jakie masz prawa w UE? Sprawdź, czy wszystko już wiesz, rozwiązując nasz quiz.

Ostatnia aktualizacja : 04/05/2015

vehicles

Ważność ubezpieczenia samochodowego

Przeprowadzam się do innego kraju UE

Ubezpieczenie samochodu w nowym kraju zamieszkania

Masz obowiązek rejestracji samochodu w kraju zamieszkania.

Dokonując rejestracji, musisz przedstawić dowód ubezpieczenia.

Urząd powinien zaakceptować ubezpieczenie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, które:

  • ma siedzibę lub oddział w danym kraju
  • nie ma oddziału w takim kraju, ale jest upoważnione do świadczenia usług na jego terenie.

Konieczne będzie sprawdzenie u ubezpieczyciela, czy Twoja obecna umowa będzie ważna w kraju, do którego się przeprowadzasz.

Wykupienie nowego ubezpieczenia za granicą

Jeśli Twoja obecna umowa nie jest ważna w kraju, do którego się przeprowadzasz, skontaktuj się z jednym z krajowych biur ubezpieczycieli komunikacyjnych/centrów informacyjnych, aby dowiedzieć się, którzy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie samochodu w danym kraju.

Przebieg ubezpieczenia

W dowolnym terminie możesz poprosić swojego ubezpieczyciela o dokument potwierdzający przebieg ubezpieczenia. Otrzymasz go w ciągu 15 dni od złożenia wniosku.

Jeśli jednak musisz wykupić nowe ubezpieczenie samochodu w innym kraju UE, przy obliczaniu składki nowy ubezpieczyciel nie ma obowiązku uwzględniania Twojego dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia.

Prawdopodobnie jednak niektórzy ubezpieczyciele wezmą go pod uwagę, warto więc zapoznać się z różnymi ofertami.

Prawdziwa historia

Czy moje ubezpieczenie wydane w kraju pochodzenia jest tutaj ważne?

Lazlo, który jest ze Słowenii, przeprowadza się do Wielkiej Brytanii i zabiera ze sobą samochód, na który ma standardową słoweńską polisę ubezpieczeniową.

Kiedy znajdzie się w Wielkiej Brytanii, będzie musiał zgłosić się do urzędu, aby zarejestrować samochód i dowiedzieć się, czy może tam nim jeździć ze słoweńskim ubezpieczeniem. Jeśli nie, będzie musiał wykupić ubezpieczenie na miejscu.

U siebie w kraju jeździłam bezwypadkowo. Dlaczego ubezpieczyciel za granicą nalicza mi wyższą składkę?

Rosa pochodzi z Włoch i niedawno przeprowadziła się do Francji. Jest kierowcą od 10 lat, jeździ bezwypadkowo, więc składki ubezpieczeniowe, które płaciła we Włoszech, były względnie niskie.

Kilku francuskich ubezpieczycieli odmówiło uwzględnienia przebiegu jej ubezpieczenia we Włoszech, więc Rosa sprawdzała oferty dopóki nie znalazła firmy oferującej tańsze ubezpieczenie.

Jestem turystą

Ubezpieczenie samochodu, które wykupiłeś w swoim kraju, jest ważne w całej UE,  jeżeli spowodujesz czyjeś obrażenia.

Tablica rejestracyjna Twojego samochodu jest dowodem posiadania przez Ciebie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. To oznacza, że policja w innym kraju nie zatrzyma Cię rutynowo tylko po to, aby sprawdzić, czy masz ubezpieczenie.

Najlepiej jest oczywiście zawsze mieć przy sobie dokumenty ubezpieczeniowe. Może Ci to pomóc w razie wypadku lub zatrzymania przez policję.

Prawdziwa historia

Dla własnego spokoju zawsze zabieraj ze sobą w podróż dokumenty ubezpieczeniowe.

Ronaldo został zatrzymany we Francji za przekroczenie dozwolonej prędkości. Nie miał przy sobie polisy, więc policjanci kazali mu zadzwonić do ubezpieczyciela w Portugalii, aby udowodnił, że jest ubezpieczony.

Mimo że formalnie nie ma takiego wymogu, noszenie przy sobie dokumentów ubezpieczeniowych jest najlepszym sposobem wykazania, że ma się ubezpieczenie - w przypadku napotkania problemów za granicą można w ten sposób zaoszczędzić czas i pieniądze.

Konsultacje publiczne
Potrzebujesz pomocy lub porady?
Skontaktuj się z działem pomocy

W tym przypadku 27 państw UE, Islandia, Liechtenstein i Norwegia

Retour au texte en cours.