Navigatsioonitee

Kas teate oma õigusi ELis? Meie viktoriini abil saate oma teadmised proovile panna.

Ajakohastatud : 04/05/2015

vehicles

Liikluskindlustuse kehtivus

Milline on teie olukord?
Elan teises ELi liikmesriigis

Teie liikluskindlustus uues koduriigis

Peate registreerima oma auto riigis, kus te tavapäraselt elate.

Auto registreerimisel peate esitama tõendi kehtiva kindlustuskaitse kohta.

Ametiasutused peaksid aktsepteerima iga sellise kindlustusettevõtja pakutavat kindlustuskaitset:

  • kelle asukoht on asjaomases riigis või kellel on seal esindus;
  • kellel puudub asjaomases riigis esindus, kuid kellel on luba seal teenuseid pakkuda.

Peate oma kindlustusandja käest küsima, kas teie leping kehtib ka riigis, kuhu te elama asute.

Uue kindlustuse ostmine välismaal

Kui teie praegune leping ei kehti riigis, kuhu teil on kavas elama asuda, võtke ühendust riikliku rohelise kaardi bürooga / teabekeskusega, et küsida, millised kindlustusandjad pakuvad asjaomases riigis liikluskindlustust.

Nõuete ajalugu

Võite alati oma kindlustusandjalt küsida enda esitatud nõuete ajalugu. Kindlustusandja peab selle teile esitama 15 päeva jooksul alates teie taotlusest.

Kui te peate ostma uue liikluskindlustuspoliisi teises ELi liikmesriigis, siis uus kindlustusandja ei ole teie kindlustusmakse suuruse arvutamisel kohustatud arvesse võtma teie eelmisi nõudeid (ning mis tahes võimalikke maksuvähendusi, millele teil muidu õigus oleks).

Mõni kindlustusandja võib seda siiski teha ning seepärast tasub küsida erinevaid pakkumisi.

Näidisjuhtum

Kas mu kodumaal sõlmitud kindlustusleping kehtib ka siin?

Sloveeniast pärit Lazlo kolib Ühendkuningriiki ning võtab kaasa oma auto, millel on Sloveenia liikluskindlustuse standardpoliis.

Ühendkuningriiki saabudes peab ta ühendust võtma ametiasutsutega, et oma auto registreerida ning uurida, kas tema Sloveenia liikluskindlustus seal kehtib. Kui ei, siis peab ta Ühendkuningriigis ostma uue kindlustuspoliisi.

Mul ei ole sõidukijuhtimise puhul oma kodumaal probleeme olnud. Miks küsib välismaine kindlustusandja minult suuremat kindlustusmakset?

Itaaliast pärit Rosa asus hiljuti elama Prantsusmaale. Kümne aasta jooksul ei esitanud ta ühtegi kindlustusnõuet. Seepärast olid tema liikluskindlustuse maksed Itaalias võrdlemisi väikesed.

Mitmed Prantsuse kindlustusandjad keeldusid arvesse võtmast Rosa sõidukijuhistaaži Itaalias. Seepärast uuris ta erinevaid pakkumisi ning leidis lõpuks ühe kindlustusandja, kes võimaldas talle odavamat liikluskindlustust.

Olen turist

Teie koduriigis kehtiv liikluskindlustus tagab teile kindlustuskaitse kõikjal ELis, kui juhtute kedagi liiklusõnnetuses vigastama.

Teie auto numbrimärk on tõenduseks sellest, et teil on vastutuskindlustus. See tähendab seda, et teise riigi politsei teid tavaliselt üksnes kindlustuse kehtivuse kontrollimiseks ei peata.

Muidugi on kasulik kindlustusdokumente alati kaasas kanda. See muudab liiklusõnnetusse sattudes või politsei poolt kinnipidamise korral menetluse lihtsamaks.

Näidisjuhtum

Kandke iseenda mugavuse huvides kindlustusdokumente kaasas

Politsei pidas Ronaldo Prantsusmaal kiiruseületamise eest kinni.  Kuna tal ei olnud kaasas kindlustusdokumente, pidi ta politsei nõudmisel helistama oma kindlustusandjale Portugalis, et tõendada oma kindlustuse kehtivust.

Kuigi see ei ole kohustuslik, on kindlustusdokumentide kaasaskandmine parim viis oma kindlustuse kehtivuse tõendamiseks. See aitab välismaal probleemidega silmitsi seistes aega ja raha kokku hoida.

Avalikud arutelud
Vajate nõuandeteenistuse abi?
Saage abi ja nõuandeid

Antud juhul 27 ELi liikmesriiki + Island, Liechtenstein ja Norra

Retour au texte en cours.

Antud juhul 27 ELi liikmesriiki + Island, Liechtenstein ja Norra

Retour au texte en cours.