Navigačný riadok

Zdieľať 
	Zdieľať na Facebook
 
	Pridať na Twitter 
 
	Zdieľať na google+
 
	Zdieľať na linkedIn

Najčastejšie otázky – Platnosť

 • Ceny poistiek na autá sa medzi jednotlivými európskymi krajinami líšia. Je to tak, že ak máme jednotný trh, môžem uzatvoriť poistku v inej krajine EÚ?  

  Dôvod, prečo sa ceny poistiek tak líšia je ten, že náklady poisťovní závisia od miestnych podmienok v každej krajine, ako sú výška odškodného priznávaného zraneným osobám, pravidlá zodpovednosti za škodu a ceny opráv vozidiel. Dokonca aj v rámci jednej krajiny sa ceny poistiek môžu líšiť v závislosti od lokality, kde žijete.

  Poisťovne musia aj v prípade, že chcú ponúkať poistné produkty v krajine, kde nepôsobia, dodržiavať určité zákonné povinnosti. Z tohto dôvodu poisťovne väčšinou pôsobia cez miestne pobočky alebo partnerov a pravdepodobne v praxi nebude jednoduché nájsť poisťovňu, ktorá bude ochotná vám ponúknuť cezhraničné poistné služby.

  Viac o:

 • Môžem si auto nechať poistené v mojej súčasnej francúzskej poisťovni aj po presťahovaní sa do Belgicka?

  Keď si auto budete registrovať v Belgicku, čo by ste mali spraviť v prípade, že tam budete bývať dlhšie ako 6 mesiacov – budete musieť preukázať zákonné poistenie svojho auta. Belgické orgány budú musieť prijať poistku každej francúzskej poisťovne, ktorá má povolenie na poskytovanie služieb v Belgicku. Avšak v prípade, že vaša francúzska poisťovňa takéto povolenie nemá, budete si musieť zabezpečiť iné poistenie.

  Viac o:

 • V Nemecku som si kúpil ojazdené auto a chcem sa na ňom odviezť do Francúzska. Mám uzatvoriť poistku vo Francúzsku alebo v Nemecku?

  Za bežných okolností uzatvárate poistku v krajine, kde sa auto registruje (prihlasuje). Keďže žijete vo Francúzsku a tam si auto aj pravdepodobne prihlásite, mali by ste si vybrať francúzsku poisťovňu. Mali by ste jasne vysvetliť, že potrebujete poistné krytie od momentu prevzatia auta v Nemecku alebo od momentu jeho odoslania, keď si ho necháte dodať do Francúzska.

  Viac o:

 • Môžem si auto nechať poistené v Španielsku, kde bývam, v čase, keď ho bude môj syn používať v Portugalsku, kde je na ročnom študijnom pobyte?  

  Aj keď vaše auto ostáva registrované v Španielsku, mali by ste si preveriť poistné podmienky a zistiť, či sa vaša poistka vzťahuje na prípad, že auto používa váš rodinný príslušník počas pobytu v inej krajine EÚ. Inak sa vám môže stať, že v prípade nehody v Portugalsku, bude vaša poisťovňa namietať, že ste ich neinformovali o podstatnej zmene podmienok.

  Viac o:

 • Poisťovateľ vo Fínsku, kam som sa práve presťahovala, ma chce poistiť ako začínajúceho vodiča a odmieta zohľadniť môj bezškodový priebeh v Taliansku, kde som doteraz žila. Môže takto postupovať?  

  ÁNO – Nič mu v tom nebráni. Vy sa však môžete informovať v iných fínskych poisťovniach, či niektorá nezohľadní váš bezškodový priebeh v Taliansku. Vaša doterajšia talianska poisťovňa vám na požiadanie musí vystaviť záznam o bezškodovom priebehu poistenia.

  Viac o:

Potrebujete ďalšiu pomoc?

Potrebujete ďalšiu pomoc?

Nenašli ste informácie, ktoré ste hľadali? Máte nevyriešený problém?

Poradenstvo o vašich právach občana EÚ

Riešenie problémov vyplývajúcich zo styku s verejnými orgánmi