Ścieżka nawigacji

Podziel się 
	Udostępnij na Facebook
 
	Twitter
 
	Udostępnij na google+
 
	Udostępnij na linkedIn

Najczęściej zadawane pytania – ważność ubezpieczenia

 • Ceny ubezpieczenia samochodu znacznie różnią się w poszczególnych krajach europejskich. Ale przecież skoro mamy wspólny rynek, to mogę wykupić ubezpieczenie samochodu w innych krajach UE?  

  Ceny w poszczególnych krajach różnią się tak bardzo, ponieważ wciąż ma na nie wpływ wiele lokalnych uwarunkowań, takich jak minimalne kwoty odszkodowań dla ofiar wypadków, zasady odpowiedzialności cywilnej czy koszty naprawy pojazdu.  Ceny mogą się różnić nawet w obrębie jednego kraju, w zależności od regionu, w którym mieszkasz.

  Firmy ubezpieczeniowe muszą również działać zgodnie z różnymi przepisami prawa, jeżeli chcą sprzedawać swoje ubezpieczenia w krajach, w których nie mają swoich siedzib lub przedstawicielstw. Dlatego właśnie firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj działają w ramach sieci lokalnych przedstawicieli lub partnerów i z tego powodu także może być Ci czasami trudno znaleźć ubezpieczyciela oferującego usługi związane z ubezpieczeniem transgranicznym.

  Więcej:

 • Czy po przeprowadzce do Belgii moje auto wciąż może być ubezpieczone przez ubezpieczyciela francuskiego, u którego mam obecnie wykupioną polisę?

  Kiedy będziesz rejestrował swój samochód w Belgii – a jesteś do tego zobowiązany, jeżeli planujesz zostać tam dłużej niż pół roku – będziesz musiał udowodnić, że posiadasz polisę ubezpieczeniową. Belgijska administracja będzie musiała zaakceptować polisę wystawioną przez któregokolwiek ubezpieczyciela francuskiego, który ma zezwolenie na świadczenie usług na terenie Belgii. Ale jeżeli okaże się, że Twój francuski ubezpieczyciel nie ma takiego zezwolenia, będziesz musiał sobie znaleźć innego.

  Więcej:

 • Kupiłem w Niemczech używany samochód, chcę nim wrócić do Francji. Gdzie powinienem wykupić ubezpieczenie – we Francji czy w Niemczech?

  Zasadniczo powinieneś wykupić ubezpieczenie w tym kraju, wktórym samochód jest zarejestrowany. Ale ponieważ mieszkasz we Francji i to tam będzie zarejestrowany Twój samochód, ubezpieczenie powinieneś wykupić we Francji. Powinieneś wytłumaczyć swojemu ubezpieczycielowi, że Twój samochód będzie musiał być ubezpieczony od momentu, kiedy przejmiesz go w Niemczech w posiadanie lub z chwilą rozpoczęcia transportu, jeżeli ma on być do Ciebie przywieziony.

  Więcej:

 • Czy mój samochód może być w dalszym ciągu ubezpieczony w Hiszpani, gdzie mieszkam, podczas gdy przez rok będzie z niego korzystał mój syn, studiujący w Portugalii?  

  Mimo, że Pana samochód będzie przez cały czas zarejestrowany w Hiszpanii, powinien Pan sprawdzić w umowie ubezpieczenia, czy obejmuje ono sytuację, gdy faktycznym użytkownikiem samochodu jest członek rodziny przebywający w innym kraju UE. W przeciwnym przypadku, jeżeli Pana syn będzie uczestniczył w wypadku w Portugalii, ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania, ze względu na to, że nie poinformował go Pan o zasadniczej zmianie okoliczności.

  Więcej:

 • Ubezpieczyciel w Finlandii, gdzie właśnie się przeprowadziłem, chce mnie ubezpieczyć jak nowego kierowcę, nie biorąc pod uwagę mojego wcześniejszego, bezwypadkowego przebiegu ubezpieczenia we Włoszech, gdzie mieszkałem wcześniej. Czy ma do tego prawo?  

  TAK — ma do tego prawo, ale w takim przypadku radzimy zapoznać się z ofertami innych fińskich ubezpieczycieli, być może uda się znaleźć takiego, który uwzględni dotychczasowy, bezwypadkowy przebieg ubezpieczenia we Włoszech. Na życzenie dotychczasowy włoski ubezpieczyciel powinien przesłać dokumenty potwierdzające bezwypadkowy przebieg ubezpieczenia.

  Więcej:

Pomoc

Pomoc

Nie znalazłeś potrzebnych informacji? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu?

Uzyskaj porady na temat swoich praw w UE

Rozwiązywanie problemów z urzędami