Cesta

Přidej na 
	Přidej na Facebook 
 
	Přidej na Twitter
 
	Přidej na google+
 
	Přidej na linkedIn

Časté otázky – Platnost

 • Ceny pojistného vozidel se v jednotlivých evropských zemích velmi různí. Mohu si díky jednotnému trhu EU sjednat pojištění v zahraničí?  

  Ceny se natolik různí proto, že náklady se ještě stále odvíjejí od místních podmínek v jednotlivých zemích (např. minimální odškodění obětí nehod, občanskoprávní odpovědnost či náklady na opravu vozidel). Dokonce i ve stejné zemi se mohou tyto ceny lišit.

  Pokud chce pojišťovna nabízet pojištění v zemi, kde nemá žádnou pobočku, musí splnit určité právní závazky. Z toho důvodu pojišťovny raději fungují prostřednictvím místních poboček nebo partnerů. Proto je v praxi téměř nemožné najít takovou pojišťovnu, která by nabízela přeshraniční pojišťovací služby.

  Další informace:

 • Mohou po přestěhování do Belgie nechat své vozidlo pojištěné u své francouzské pojišťovny?

  Při registraci vozidla v Belgii (kterou musíte ze zákona provést, pokud zde plánujete zůstat déle než 6 měsíců) budete muset prokázat, že máte zaplaceno pojištění. Belgické úřady budou muset akceptovat pojištění od jakékoli francouzské pojišťovny, která je oprávněna v této zemi poskytovat služby. Pokud však vaše pojišťovna toto oprávnění v Belgii nemá, budete si muset najít jiného pojišťovatele.

  Další informace:

 • Koupil jsem si v Německu ojeté auto a chci ho přivést do Česka. Mám si sjednat pojištění v Německu nebo doma?

  Zpravidla byste si měli pojištění sjednat v zemi, kde je automobil zaregistrován. Jelikož však bydlíte v Česku a auto tam posléze zaregistrujete, budete se muset obrátit na nějakou českou pojišťovnu. Prostě jim musíte vysvětlit, že pojištění budete potřebovat od chvíle, kdy auto v Německu převezmete, nebo od chvíle, kdy tam bude vyexpedováno (v případě, že si ho necháte přepravit).

  Další informace:

 • Mohou nechat své auto pojištěné doma v ČR, zatímco ho můj syn bude rok používat v Německu, kde teď studuje?  

  I když bude vaše vozidlo i nadále pojištěno v Česku, měli byste se podívat do pojistné smlouvy a zjistit, zda platí i v situaci, kdy faktickým uživatelem vozu je člen rodiny, který pobývá v jiné zemi EU. Pokud by totiž váš syn měl v Německu nehodu, může váš pojišťovatel namítat, že jste ho o zásadní změně okolností neinformoval.

  Další informace:

 • Přestěhoval jsem se do Finska a tamní pojišťovna mě chce pojistit jako čerstvého řidiče, aniž by zohlednila můj bonus za nulové pojistné události v Česku. Má na to právo?  

  ANO – má. Porozhlídněte se ale kolem, třeba se vám podaří najít jinou pojišťovnu, která váš „čistý rejstřík“ vezme v úvahu. Vaše bývalá pojišťovna vám musí údaje o případných pojistných událostech z minulosti poskytnout na požádání.

  Další informace:

Nenašli jste, co jste hledali?

Nenašli jste, co jste hledali?

Nenašli jste informace, které hledáte? Chtěli byste pomoci s řešením nějakého problému?

Poradenství o právech občanů v EU

Na koho se obrátit v případě sporu se státním orgánem