Ścieżka nawigacji

Podziel się 
	Udostępnij na Facebook
 
	Twitter
 
	Udostępnij na google+
 
	Udostępnij na linkedIn

Najczęściej zadawane pytania — Ważność prawa jazdy w krajach UE

 • Czy tego lata mogę prowadzić pojazd w innych krajach UE, jeśli moje prawo jazdy zostało wydane w Wielkiej Brytanii?

  TAK — Wszystkie prawa jazdy UE są uznawane w całej UE. Na szczeblu UE uznawane są kategorie: AM, A1, A2, A, B, BE, B1, B1E, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D i DE.

  Więcej:

 • Czy podczas wakacji za granicą mogę prowadzić pojazd trójkołowy, jeśli posiadam prawo jazdy na motocykl?

  TAK — Istnieją dwa typy pojazdów trójkołowych: lżejsze (kategoria A1) i cięższe (kategoria A). W odniesieniu do nich oraz do motocykli mogą istnieć różne wymogi, takie jak wymóg wieku.

  Więcej:

 • Czy mogę jeździć po innych krajach UE, jeśli mam prawo jazdy kategorii B, które otrzymałem w wieku 17 lat?  

  Jeśli nadal masz 17 lat, niektóre kraje mogą odmówić uznania Twojego prawa jazdy kategorii B (np. na samochody). Jednak jeśli masz już co najmniej 18 lat, inne kraje UE muszą uznać Twoje prawo jazdy kategorii B, nawet jeśli Ci je wydano, kiedy miałeś dopiero 17 lat.

  Więcej:

 • Moje prawo jazdy nie jest zgodne z nowym unijnym wzorem prawa jazdy. Czy mimo to jest ważne w innych krajach UE?

  TAK — Jeśli Twoje prawo jazdy zostało wydane przez kraj UE i podany w nim okres ważności wynosi od 10 do 15 lat, dokument pozostaje ważny, dopóki okres ten nie upłynie. Kraje UE muszą zadbać o to, by wszystkie znajdujące się w obiegu prawa jazdy otrzymały standardowy europejski format najpóźniej do 2033 r.

  NIE — Jeżeli prawo jazdy zostało wydane na dłuższy okres czasu, np. na czas nieokreślony, będziesz musiał je wymienić przed 19 stycznia 2033 r. A jeśli zamieszkasz w innym kraju UE, może się okazać, że po upływie dwóch lat wymagana będzie wymiana prawa jazdy na nowy miejscowy dokument.

  Więcej:

 • Jestem Brazylijczykiem. Czy moje międzynarodowe prawo jazdy jest ważne w całej UE, czy też wolno mi korzystać z niego tylko w Portugalii?

  Twoje międzynarodowe prawo jazdy to nic innego jak uwierzytelnione tłumaczenie Twojego prawa jazdy, które prawdopodobnie uzyskałeś w Brazylii. Możesz korzystać z międzynarodowego prawa jazdy w Portugalii tylko dlatego, ponieważ kraj ten uznaje Twoje brazylijskie prawo jazdy. Jeśli jednak wyjedziesz do innego kraju UE, który go nie uznaje, Twoje brazylijskie prawo jazdy będzie tam nieprzydatne. Zasada wzajemnego uznawania prawa jazdy ma zastosowanie wyłącznie do tych dokumentów, które pierwotnie wydano w jednym z krajów UE.

  Więcej:

 • Czy można posiadać równocześnie dwa prawa jazdy wydane przez dwa różne kraje UE?  

  NIE — Nikt nie może posiadać więcej niż jedno prawo jazdy — również wtedy, gdy zostało zawieszone wskutek nałożenia na kierowcę zakazu prowadzenia pojazdów.

  Więcej:

 • Jestem Belgiem i  mam belgijskie prawo jazdy. Niedawno nałożono na mnie w Hiszpanii zakaz prowadzenia pojazdów. Czy w Belgii nadal mogę używać swojego prawa jazdy?  

  To zależy od tego, czy masz miejsce zamieszkania w Hiszpanii. Jeśli tak, to zakaz prowadzenia pojazdów obowiązuje we wszystkich krajach na całym świecie, również w Belgii. Jeśli nie mieszkasz w Hiszpanii, zakaz dotyczy tylko terytorium Hiszpanii i jej władze muszą zwrócić Ci prawo jazdy, kiedy będziesz stamtąd wyjeżdżać.

  Więcej:

Pomoc

Pomoc

Nie znalazłeś potrzebnych informacji? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu?

Uzyskaj porady na temat swoich praw w UE

Rozwiązywanie problemów z urzędami