Cesta

Přidej na 
	Přidej na Facebook 
 
	Přidej na Twitter
 
	Přidej na google+
 
	Přidej na linkedIn

Časté otázky – Platnost v zemích EU

 • Mohu s českým řidičským průkazem řídit auto i v jiných zemích EU?   

  ANO – Všechny řidičské průkazy vydané v zemích EU platí na území celé Unie. Toto jsou kategorie řidičského průkazu uznávané v celé EU: AM, A1, A2, A, B, BE, B1, B1E, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE.

  Další informace:

 • Mohu na dovolené v zahraničí řídit motorovou tříkolku na svůj řidičský průkaz vydaný pro motocykl?

  ANO – Existují dva typy motorových tříkolek – lehká tříkolka (kategorie A1) a těžší tříkolka (kategorie A). Pro motocykly a tříkolky však mohou existovat rozdílné požadavky (například ohledně věku, kdy je můžete začít řídit).

  Další informace:

 • Mohu na svůj řidičský průkaz kategorie B řídit také v zahraničí, i když jsem ho dostal už v 17 letech?  

  Pokud je vám ještě stále 17, nemusí být v některých zemích EU váš průkaz kategorie B (tj. pro řízení osobních vozidel) platný. Jestliže je vám však už nejméně 18 let, musí ostatní země Unie průkaz uznat, i když vám byl vydán v 17 letech.

  Další informace:

 • Mám ještě starý typ řidičského průkazu. Nejedná se o nový evropský vzor. Je platný i v jiných zemích Unie?

  ANO – Pokud byl váš řidičský průkaz vydán v zemi EU a jeho doba platnosti je 10 či 15 let, platí až do skončení své doby platnosti. Nejpozději do roku 2033 musí země EU zajistit, aby všechny řidičské průkazy v oběhu měly nový standardní evropský formát.

  NE – Pokud je doba platnosti vašeho řidičského průkazu delší (např. do konce vašeho života), budete si ho muset do 19. ledna 2033 nechat vyměnit. Jestliže se přestěhujete do jiné země EU, můžete být po dvou letech vyzváni, abyste si řidičský průkaz vyměnili za místní vzor.

  Další informace:

 • Pocházím z Brazílie. Platí můj mezinárodní řidičský průkaz na celém území EU nebo jen v Portugalsku?

  Váš mezinárodní řidičský průkaz není nic jiného než ověřený překlad vašeho brazilského řidičského průkazu. V Portugalsku ho můžete používat jen proto, že Portugalsko uznává brazilské řidičské průkazy. Pokud se však přestěhujete do jiné země EU, která brazilské průkazy neuznává, neuznají vám ani mezinárodní řidičský průkaz. Pravidla vzájemného uznávání se vztahují pouze na řidičské průkazy vydané na území Unie.

  Další informace:

 • Je možné mít zároveň dva řidičské průkazy vydané ve dvou různých zemích EU?  

  NE – Nikdo nesmí vlastnit více než jeden řidičský průkaz – a to ani v případě, že vám byl řidičský průkaz odebrán (a vy byste si ho chtěli nechat vystavit v jiné zemi EU).

  Další informace:

 • Ve Španělsku mi zakázali řídit motorová vozidla. Můžu se svým řidičským průkazem řídit v Česku?  

  To záleží na tom, zda ve Španělsku máte trvalý pobyt nebo ne. Pokud ano, platí tento zákaz na celém světě včetně ČR. Jestliže jste ve Španělsku jen dočasně, platí tento zákaz pouze tam a před návratem domů vám musí řidičský průkaz vrátit.

  Další informace:

Nenašli jste, co jste hledali?

Nenašli jste, co jste hledali?

Nenašli jste informace, které hledáte? Chtěli byste pomoci s řešením nějakého problému?

Poradenství o právech občanů v EU

Na koho se obrátit v případě sporu se státním orgánem