Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 12/06/2017

Uznawanie i ważność prawa jazdy

Prawo jazdy UE

Jeżeli Twoje prawo jazdy zostało wydane w jednym z krajów UE, jest ono uznawane w całej UE i możesz go używać, o ile:

  • jest ono ważne
  • spełniasz wymagania wiekowe dla prowadzenia pojazdu w danej kategorii
  • Twoje prawo do prowadzenia pojazdu nie zostało zawieszone, ograniczonelub cofniętew kraju, który wydał prawo jazdy.

Jeśli chcesz, możesz je wymienić na równoważny dokument w kraju, do którego się przeprowadziłeś. Jednak nie musisz tego robić (z wyjątkiem kilku przypadków).

Standardowy format

Od 19 stycznia 2013 r. wszystkie nowe prawa jazdy wydawane w UE mają standardowy format plastikowej karty przypominającej kartę kredytową i lepsze zabezpieczenia.

Prawa jazdy wydane dotychczas zachowają ważność i zostaną zastąpione nowym wzorem w momencie przedłużeniaterminu ich ważności (lub najpóźniej do 2033 r.).

Jeśli masz prawo jazdy wydane na czas nieokreślony, odpowiedni organ krajowy poinformuje Cię, kiedynależy je wymienićna prawo jazdy w nowym formacie.

Więcej informacji na temat europejskiego wzoru prawa jazdy

Istnieje ponad 110 różnych wzorów praw jazdy ważnych w krajach UE.

Więcej informacji na temat wzorów praw jazdy oraz opisy ich najważniejszych cech (m.in. zabezpieczenia, uprawnieniai kategorie pojazdów na nich wymienione)

Wzajemne uznawanie

Wszystkie prawa jazdy – zarówno w starym i nowym formacie – wydane w jednym z krajów UE są uznawane w innych krajach UE.

W całej UE uznawane są następujące kategorie: AM, A1, A2, A, B, BE, B1, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D i DE.

Jeśli przeprowadzisz się do innego kraju UE, zwykle nie będziesz musiał wymienić swojego dotychczasowego prawa jazdy na nowe.

W nowym kraju możesz zatem używać swojego obecnego prawa jazdy tak długo, jak jest ono ważne.

Ważność prawa jazdy w krajach UE

10 lat 15 lat
Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Włochy, Hiszpania, Węgry, Irlandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania Austria, Cypr, Niemcy, Dania, Grecja, Finlandia, Francja, Polska, Słowacja

Jeśli ważność Twojego prawa jazdy wygaśnie, musisz wystąpić o odnowienie go w kraju, w którym masz miejsce zamieszkania .

Twoje nowe prawo jazdy może mieć inny termin ważności i podlegać takim samym ograniczeniom/ warunkom, jakie stosują w odniesieniu do dokumentów wydawanych w nowym kraju.

Tymczasowe prawo jazdy

Tymczasowe prawo jazdy bądź międzynarodowe prawo jazdy (lub inne zaświadczenie wydane w Twoim kraju pochodzenia) może nie być uznawane w innych krajach UE.

Ponieważ dokumenty te są wydawane jedynie w niektórych krajach, nie są objęte nowymi przepisami UE.

Uznawanie prawa jazdy UE wydanego w ramach wymiany prawa jazdy spoza UE

Jeśli masz prawo jazdy UE wydane w ramach wymiany prawa jazdy spoza UE, a zamierzasz przeprowadzić się do innego kraju UE z takim wymienionym prawem jazdy, nie możesz zakładać, że zostanie ono tam uznane. Decyzję o tym podejmuje indywidualnie każdy kraj UE.

Powinieneś zasięgnąć informacji w miejscowym urzędzie w nowym kraju na temat obowiązujących warunków uznawania prawa jazdy spoza UE.

Prawo jazdy, które wydano Ci po przekazaniu do urzędu poprzedniego prawa jazdy spoza UE, powinno zawierać kod wskazujący kraj, który je pierwotnie wydał (na przykład: 70.0123456789.NL)

Warto zapoznać się z informacjami i obowiązującymi przepisami oraz odwiedzić strony internetowe odpowiednich władz w nowym kraju :

Wybierz kraj

* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane na stronach zewnętrznych.

Prawdziwa historia

Angeles jest Chilijką. Kilka lat temu przeprowadziła się do Hiszpanii. Hiszpania uznaje chilijskie prawa jazdy, więc po dopełnieniu kilku formalności administracyjnych Angeles mogła wymienić swoje prawo jazdy na hiszpańskie.

Nowego dokumentu Angeles może używać w całej UE tak długo, jak długo mieszka w Hiszpanii. Jeśli jednak kiedykolwiek przeprowadzi się z Hiszpanii do innego kraju UE, będzie musiała dowiedzieć się tam w odpowiednim urzędzie, czy jej hiszpańskie prawo jazdy będzie uznawane.

Jeśli nowy kraj automatycznie uzna chilijskie prawo jazdy, będzie mogła nadal używać swojego hiszpańskiego prawa jazdy. Jeśli jednak jej chilijskie prawo jazdy nie zostanie automatycznie uznane, będzie musiała podjąć odpowiednie kroki, aby zostało ono formalnie uznane lub wymienione w nowym kraju.

Konsultacje publiczne
    Potrzebujesz pomocy lub porady?
    Skontaktuj się z działem pomocy