Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 01/06/2017

Podatek VAT przy zakupie lub sprzedaży samochodu

W przypadku zakupu lub sprzedaży nowego albo używanego samochodu w innym kraju UE możesz mieć wątpliwości, czy musisz w ogóle zapłacić podatek VAT, a jeśli tak – to w którym kraju.

Informacje poniżej pomogą Ci w sprawdzeniu, jaką stawkę podatku VAT będziesz musiał zapłacić przy zakupie lub sprzedaży samochodu w różnych krajach UE.

Do celów podatku VAT przyczepy i inne pojazdy silnikowe są opodatkowane w taki sam sposób jak samochody. Sprawdź, jakie stawki podatku VAT obowiązują w różnych krajach UE.

Zawsze masz obowiązek zarejestrowania samochodu w kraju, w którym mieszkasz, i uiszczenia wymaganych opłat rejestracyjnych i podatków drogowych, bez względu na to, czy płacisz VAT czy nie.

Jesteś kupującym czy sprzedającym?

Skąd pochodzi samochód?

Musisz zapłacić VAT w kraju, w którym rejestrujesz samochód, i jest to z reguły kraj, w którym mieszkasz.

Musisz zapłacić VAT od łącznej ceny samochodu, czyli od ceny obejmującej wszelkie akcesoria lub inne powiązane koszty, jak na przykład koszty dostawy.

Jeśli zapłacisz VAT dwukrotnie, raz z kraju zakupu, a potem w kraju rejestracji, masz prawo do zwrotu podatku VAT. Musisz to załatwić ze sprzedawcą lub z urzędem podatkowymfrançaisDeutschEnglish w kraju, w którym kupujesz samochód.

Prawdziwa historia

Mario mieszka we Włoszech i postanawia kupić nowe auto w Niemczech. Ponieważ samochód jest nowy, podatek VAT należy zapłacić we Włoszech, gdzie Mario zamierza go zarejestrować. Ale sprzedawca auta musi odprowadzić podatek VAT do niemieckich organów finansowych i udowodnić, że samochód ma zostać przewieziony do innego kraju UE i tam zarejestrowany. W związku z tym Mario musi zapłacić podatek VAT w Niemczech jako kaucję.

Po zarejestrowaniu auta we Włoszech i zapłaceniu tam VAT-u będzie mógł wysłać dowód płatności niemieckiemu sprzedawcy i zwrócić się do niego o zwrot VAT-u zapłaconego w Niemczech.

Nie musisz płacić podatku VAT od tego samochodu

Płacisz lokalną stawkę podatku VAT obowiązującą w kraju, w którym kupujesz auto. Sprawdź, jakie stawki podatku VAT obowiązują w różnych krajach UE.

Sprzedawca może naliczać VAT:

  • tylko od zysku wygenerowanego ze sprzedaży

    W tym przypadku podatek VAT nie będzie wyszczególniony na fakturze, którą wystawi Ci sprzedawca. Jest to tzw. system VAT-marża, który stosuje większość handlarzy używanymi samochodami.

  • od łącznego kosztu transakcji, czyli od łącznej ceny, jaką zapłaciłeś za samochód

Musisz zapłacić cło i podatek VAT od importu, tak jak w przypadku innych towarów importowanych.

Skontaktuj się z urzędem celnymEnglish i urzędem zajmującym się podatkiem VATfrançaisDeutschEnglish w swoim kraju, aby uzyskać szczegółowe informacje o deklaracjach celnych, podatkach i ulgach podatkowych.

Jako sprzedawca prywatny nie musisz pobierać podatku VAT, kiedy sprzedajesz swój samochód.

Jeśli sprzedajesz nowy samochód klientowi z innego kraju UE, kupujący będzie musiał zapłacić VAT za ten samochód w kraju, w którym postanowi go zarejestrować. W tym przypadku będziesz miał możliwość odzyskania określonej kwoty podatku VAT z kraju, w którym po raz pierwszy kupiłeś samochód.

Kwota należnego zwrotu podatku VAT zostanie obliczona przez urząd podatkowy w kraju, w którym najpierw kupiłeś samochód, i powinna zależeć od tego, jak długo z niego korzystałeś.

Prawdziwa historia

Jeśli sprzedajesz swój nowy samochód, możesz odzyskać część zapłaconego podatku VAT

Sofie kupuje w Danii nowe auto za 30 tys. euro plus 7,5 tys. VAT (25 proc.). Przez cztery miesiące korzysta z samochodu i ma na liczniku 7 tys. km. Potem postanawia sprzedać auto Jonasowi za 16 tys. euro. Z punktu widzenia podatków, auto wciąż jest nowe.

Jonas mieszka w Austrii i zabiera tam samochód. Austriackiemu urzędowi podatkowemu płaci podatek VAT w wysokości 3,2 tys. euro (w Austrii VAT wynosi 20 proc.).

Sofie powinna wiedzieć, że jako sprzedawca może odzyskać określoną kwotę podatku VAT. Gdyby podatek VAT od drugiej sprzedaży został pobrany w Danii, kwota przypadająca do zapłaty wyniosłaby 4 tys. euro (25 proc. z 16 tys. euro). Ponieważ samochód jest wciąż uznawany za nowy, Sofie może odzyskać od władz duńskich 4 tys. euro z kwoty 7,5 tys. euro podatku VAT, który zapłaciła przy zakupie samochodu.

Jako sprzedawca prywatny nie musisz pobierać podatku VAT od sprzedawanego samochodu.

Konsultacje publiczne
    Potrzebujesz pomocy lub porady?
    Skontaktuj się z działem pomocy