Ścieżka nawigacji

Podziel się 
	Udostępnij na Facebook
 
	Twitter
 
	Udostępnij na google+
 
	Udostępnij na linkedIn

Najczęściej zadawane pytania - Samochody


Odpowiedzi na poniższe pytania udzieliło europejskie biuro porad dla konsumentów. Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z Europejskim Centrum Konsumenckim w swoim kraju English .

Zakup samochodu za granicą

 • Chciałbym kupić samochód w sąsiednim kraju UE. Jakie rodzaje gwarancji otrzymam?

  Kupując nowy samochód od dealera, otrzymujesz dwuletnią gwarancję prawną. W przypadku zakupu używanego pojazdu okres gwarancji może zostać zmniejszony do roku. Gwarancja obejmuje wady produkcyjne, za które odpowiada sprzedawca.

  Oprócz gwarancji prawnej możesz również otrzymać gwarancję handlową.

  Zgodnie z prawem UE możesz powołać się na gwarancję u dowolnego dealera w sieci producenta, bez względu na kraj UE, w którym kupiłeś samochód. Jeśli kupisz samochód w Niemczech i sprowadzisz go do Francji, ewentualne wady produkcyjne będziesz mógł usunąć (w okresie gwarancji) u najbliższego dealera samochodów danej marki, bez konieczności podróży do Niemiec.

 • Co powinienem wiedzieć przed zakupem samochodu za granicą?

  Zasady i gwarancje różnią się w zależności od tego, czy:

  • zamierzasz kupić samochód nowy  czy  używany
  • sprzedawca  jest osobą fizyczną  czy firmą
  • sprzedawca ma siedzibę w kraju należącym do UE.

  Najwyższy poziom ochrony prawnej otrzymujesz w przypadku zakupu nowego samochodu od firmy mającej siedzibę w UE.

 • Czy nie mogę wrócić do kraju nowo kupionym samochodem, korzystając z tablic rejestracyjnych mojego starego samochodu?

  NIE   - Jest to niezgodne z prawem.

 • Jakich formalności muszę dopełnić, aby przewieźć mój nowy samochód kupiony za granicą, do kraju, w którym mieszkam?

  Powinieneś udać się do urzędu celnego w swoim kraju,  wypełnić specjalną deklarację podatku VAT oraz opłacić podatek VAT od nowego samochodu.

  Będziesz także musiał wykupić ubezpieczenie pojazdu, poddać samochód obowiązkowemu badaniu technicznemu (jeśli jest to pojazd używany), zarejestrować samochód oraz opłacić wszelkie inne podatki obowiązujące w Twoim kraju, np. podatek drogowy.

 • Kupiłem używany samochód od osoby fizycznej. Jakie mam prawa w razie wystąpienia problemów?

  Twoje prawa w tym przypadku są bardzo ograniczone. Przepisy o ochronie konsumentów nie dotyczą sprzedaży prywatnej – obowiązują wyłącznie wówczas, gdy „przedsiębiorstwo” sprzedaje towar lub usługę „konsumentowi”. Dlatego dokonując zakupu od osoby fizycznej, powinieneś być niezwykle ostrożny.

  Jeśli nie uda Ci się rozwiązać problemu polubownie, możesz wystąpić przeciwko sprzedawcy z pozwem cywilnym, ale może się to okazać trudne i kosztowne.

 • Kupiłem używany samochód u dealera w innym kraju UE. Jakie mam prawa w razie wystąpienia problemów?

  Będzie to zależało od charakteru problemu oraz od tego, jakie informacje o samochodzie otrzymałeś od dealera w chwili zakupu.

  Zgodnie z prawem UE produkty muszą cechować się satysfakcjonującą jakością i niezawodnością: W tym kontekście ważne są charakter produktów oraz informacje na ich temat dostarczone przez sprzedawcę, producenta lub ich przedstawiciela.

  Jeżeli samochód posiada istotną usterkę, o której nie wiedziałeś w chwili zakupu, masz prawo do zażądania bezpłatnego jej usunięcia. W takim przypadku powinieneś się najpierw skontaktować ze sprzedawcą, by dowiedzieć się, czy zgadza się na dokonanie naprawy w lokalnym warsztacie samochodowym. Takie problemy zwykle nie dotyczą nowych samochodów, ale mogą wystąpić w przypadku pojazdów używanych.

 • Mieszkam w Irlandii i kupiłem nowy samochód w Niemczech. Uważam, że ma poważną wadę techniczną. Co mogę zrobić?

  Jeśli zauważyłeś wadliwe działanie swojego nowego samochodu zakupionego u dealera, sprawdź warunki wszystkich gwarancji (gwarancji producenta i gwarancji sprzedawcy), aby dowiedzieć się, czy obejmują one stwierdzony przez Ciebie problem. Sprawdź też, czy gwarancja ta ma zastosowanie na terenie Irlandii.

  Jeśli tak, skontaktuj się z dealerem, by usunąć wadę. Ponadto jesteś objęty ochroną wynikającą z przepisów konsumenckich UE dotyczących minimalnych gwarancji, które są zwykle ważne przez dwa lata.

 • W jaki sposób mogę przewieźć do kraju nowy samochód kupiony za granicą?

  Możesz:

  • samodzielnie go holować
  • wynająć specjalistyczną firmę transportową
  • po prostu nim przyjechać. Aby to zrobić, będziesz potrzebować ważnego ubezpieczenia  (we wszystkich krajach, przez które będziesz przejeżdżać) oraz tymczasowych tablic rejestracyjnych. Możesz je uzyskać w kraju, w którym kupujesz samochód. Odpowiednie informacje powinieneś uzyskać u sprzedawcy.
 • W jaki sposób mogę się dowiedzieć, gdzie można kupić interesujący mnie model samochodu po najkorzystniejszej cenie?

  Jeśli planujesz zakup nowego samochodu, możesz porównać ceny zawarte w sprawozdaniu na temat cen pojazdów samochodowych English, ogłaszanym co roku przez Komisję Europejską.

  Musisz również wziąć pod uwagę wysokość podatku VAT:

  • W przypadku nowego samochodu ceną końcową jest cena netto w kraju zakupu + podatek VAT obowiązujący w Twoim kraju.
  • W przypadku samochodu używanego podatku VAT nie  płacisz, jeśli sprzedawca jest osobą fizyczną. Natomiast jeśli kupujesz samochód od firmy, płacisz lokalną stawkę podatku VAT  obowiązującą w kraju zakupu pojazdu.
 • W jaki sposób uzyskać tymczasowe tablice rejestracyjne, aby wrócić do kraju samochodem kupionym za granicą?

  Tymczasowe tablice rejestracyjne umożliwią Ci przejazd nowo kupionym samochodem z kraju, w którym go kupiłeś, do kraju, w którym zamierzasz go zarejestrować. Tablice rejestracyjne możesz wyrobić w kraju UE, w którym nabyłeś samochód.

  W kraju, w którym zarejestrujesz pojazd, powinieneś wyrobić stałe tablice rejestracyjne.

  Będziesz także potrzebować ubezpieczenia ważnego we wszystkich krajach, przez które zamierzasz przejeżdżać.

Podatek przy zakupie samochodu

 • Jak wygląda płatność podatku VAT w przypadku zakupu samochodu w innym kraju UE?

  W przypadku zakupu nowego samochodu w innym kraju UE, nie płacisz podatku VAT w tym kraju. Lokalną stawkę VAT zapłacisz po przywiezieniu samochodu do kraju, w którym zamierzasz go zarejestrować.

  W przeciwieństwie do dealera samochodowego, sprzedawca będący osobą fizyczną może odzyskać zwrot podatku VAT zapłaconego wcześniej podczas kupna samochodu. Ma to na celu uniknięcie dwukrotnej zapłaty podatku VAT od tego samego pojazdu.

  W przypadku zakupu używanego samochodu  od profesjonalnego sprzedawcy (firmy), podatek VAT płacisz w kraju, w którym sprzedawca ma siedzibę. W przypadku zakupu używanego samochodu od osoby fizycznej, nie płacisz podatku VAT.

 • Mieszkam w Belgii i chciałabym kupić nowy samochód w Wielkiej Brytanii. Wiem, że będę musiała dopełnić formalności w belgijskim urzędzie celnym i zapłacić podatek VAT obowiązujący w Belgii. Na rachunku sprzedaży podana jest cena w funtach szterlingach. Jak obliczany będzie podatek VAT, skoro będę go płacić w kraju, którego walutą jest euro?

  Przeliczenia ceny z funtów szterlingów na euro dokonają służby celne. Zapłacisz podatek VAT w wysokości 21% obliczonej kwoty (stawka obowiązująca w Belgii).

  Służby celne zastosują kurs funta względem euro z dnia podanego na rachunku sprzedaży. W razie braku rachunku sprzedaży zastosowana zostanie data widniejąca na zamówieniu.

 • Samochód, który chciałbym kupić, ma trzy miesiące oraz przebieg 3500 km. Sprzedawca oferuje mi go jako nowy pojazd. Czy jest to zgodne z prawem?

  TAK   - Samochód sprzedawany w UE uznaje się za nowy, jeżeli:

  • stałeś się jego posiadaczem przed upływem sześciu miesięcy  od dnia rozpoczęcia jego użytkowania

  lub

  • gdy przebieg pojazdu jest mniejszy niż 6000 km.


  Samochód uznaje się za używany, jeżeli:

  • stałeś się jego posiadaczem po upływie sześciu miesięcy  od dnia rozpoczęcia jego użytkowania

  oraz

  • przebieg samochodu przekracza 6000 km.

Wypożyczenie samochodu za granicą

 • Co powinienem wiedzieć przed wypożyczeniem samochodu za granicą?

  Powinieneś:

  • znać wysokość udziału własnego w szkodzie w razie wypadku
  • dokładnie sprawdzić pojazd (przy obecności pracownika wypożyczalni) podczas jego wypożyczania i zwrotu
  • na końcu poprosić o pisemne potwierdzenie, że samochód został zwrócony w dobrym stanie.
Pomoc

Pomoc

Nie znalazłeś potrzebnych informacji? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu?

Uzyskaj porady na temat swoich praw w UE

Rozwiązywanie problemów z urzędami