Navigācijas ceļš

Kopīgot 
	Kopīgot vietnē Facebook
 
	Kopīgot vietnē Twitter
 
	Kopīgot vietnē google+
 
	Kopīgot vietnē linkedIn

Bieži uzdotie jautājumi — automašīnas


Šos jautājumus saņēma un uz tiem atbildēja Eiropas patērētāju konsultatīvais dienests. Jums ir cits jautājums? Sazinieties ar Eiropas patērētāju informēšanas centru savā valstī! English

Automašīnas iegāde ārzemēs

 • Es dzīvoju Īrijā un nopirku jaunu mašīnu Vācijā. Domāju, ka jaunajai automašīnai ir nopietns tehnisks defekts. Ko varu darīt?

  Ja jums ir problēmas ar jaunu no tirgotāja iegādātu automašīnu, ieskatieties ražotāja un tirgotāja garantiju noteikumos, lai noskaidrotu, vai tajos paredzēts nodrošinājums attiecīgās problēmas risināšanai un vai garantija ir spēkā Īrijā.

  Ja tas tā ir, tad sazinieties ar tirgotāju, lai vienotos par risinājumu.  Jūs varat rēķināties arī ar ES likumdošanā paredzēto obligāto garantiju, kas ir spēkā divus gadus.

 • Es nopirku lietotu automašīnu no automašīnu tirgotāja citā ES dalībvalstī. Kādas ir manas tiesības problēmu gadījumā?

  Viss ir atkarīgs no tā, ko automašīnu tirgotājs teica jums par automašīnu, kad pirkāt to, un kāda ir problēma.

  Saskaņā ar ES likumdošanu ražojumu kvalitātei un darbībai ir jābūt apmierinošai. Tas ir atkarīgs no preces veida un no tirgotāja, ražotāja vai pārstāvja apgalvojumiem šajā sakarībā.

  Ja automašīnai ir nopietns defekts, par kuru nebijāt informēts pirkuma izdarīšanas brīdī, varat prasīt, lai defektu novērš. Vispirms jums ir jāprasa tirgotājam, vai viņš piekrīt automašīnas remontam jūsu mājvietai tuvākajā tehniskās apkopes garāžā. Parasti tādos gadījumos nav problēmu ar jaunām automašīnām, bet ar lietotām tas nav tik vienkārši.

 • Es nopirku lietotu automašīnu no privātpersonas. Kādas ir manas tiesības problēmu gadījumā?

  Šādā gadījumā jūsu tiesības ir niecīgas. Patērētāju aizsardzības likumdošana neattiecas uz pirkšanas un pārdošanas darījumiem starp privātpersonām. Tā attiecas vienīgi uz darījumiem starp uzņēmumu un patērētāju.  Tāpēc jums jābūt ļoti uzmanīgam, kad kādu preci pērkat no privātpersonas.

  Ja nevarat izšķirt strīdu, savstarpēji vienojoties, varat vērsties tiesā ar prasību pret pārdevēju, bet rēķinieties ar to, ka process var izrādīties dārgs un komplicēts.

 • Kas man ir jāzina, pirms iegādājos automašīnu ārzemēs?

  Noteikumi un garantijas atšķiras atkarībā no tā,

  • vai pērkat  jaunu vai  lietotu automašīnu,
  • vai tirgotājs ir privātpersona vai  profesionālis,
  • vai tirgotājs ir reģistrēts kādā no ES dalībvalstīm.

  Vislielāko juridisko aizsardzību baudīsit tad, ja pirksiet jaunu automašīnu no ES reģistrēta profesionāla tirgotāja.

 • Kā atrast tirgotāju, kurš par vislabāko cenu piedāvā manis iecerēto automašīnu?

  Ja plānojat iegādāties jaunu automašīnu, varat salīdzināt cenas, ieskatoties ziņojumā par automašīnu cenām ES English, kuru ik gadus publicē Eiropas Komisija.

  Tomēr jums ir jāņem vērā pievienotās vērtības nodoklis:

  • jaunai automašīnai galīgā cena ir neto cena pirkuma valstī, kurai pieskaitāms jūsu mītnes valstī spēkā esošais PVN;
  • lietotai automašīnai, kas iegādāta no privātpersonas, jums nav jāmaksā PVN. Ja tirgotājs ir profesionāls, jūs maksāsit pirkuma valstī spēkā esošo PVN.
 • Kā tikt pie pagaidu reģistrācijas numura zīmes, lai varētu ar ārzemēs iegādātu automašīnu doties mājās?

  Pagaidu atļauja vai reģistrācijas numura zīme jums ir vajadzīga, lai varētu sēsties automašīnā un no valsts, kurā to tikko iegādājāties, doties uz valsti, kurā plānojat to reģistrēt.  Tādu numura zīmi varat dabūt valstī, kurā iegādājat savu automašīnu.

  Pastāvīgo reģistrācijas numura zīmi ir jāizsniedz valstij, kurā reģistrēsit savu auto.

  Jums būs vajadzīga arī apdrošināšana, kas derīga visās valstīs, kuras šķērsosit.

 • Kā varu nogādāt mājās ārzemēs iegādātu jaunu automašīnu?

  Varat:

  • pats to vilkt trosē;
  • vērsties pēc palīdzības specializētā transporta uzņēmumā;
  • sēsties tai pie stūres, bet tad jums būs vajadzīga apdrošināšana, kas derīga visās valstīs, kuras šķērsosit, un pagaidu numura zīme. Tādu numura zīmi varēsit dabūt automašīnas iegādes valstī. Tirgotājam būtu jāspēj sniegt jums nepieciešamo informāciju.
 • Kādas formalitātes man ir jāizpilda, lai uz savu mītnes valsti pārvestu automašīnu, kuru tikko iegādājos ārzemēs?

  Jums jādodas uz jūsu valsts muitas iestādi, lai iesniegtu īpašu PVN deklarāciju un samaksātu jūsu jaunajai automašīnai piemērojamo PVN.

  Jums ir arī jāiegādājas jūsu automašīnas apdrošināšana, jāiziet tehniskā apskate, ja runa ir par lietotu automašīnu, jāreģistrē tā un jāsamaksā citi nodokļi, kas var būt paredzēti jūsu valsts likumos (piemēram, ceļa nodoklis).

 • Vai varu jauniegādāto mašīnu pārvest uz savu dzīvesvietas valsti, vienkārši izmantojot vecās automašīnas reģistrācijas numura zīmi?

  NĒ - Tas ir nelikumīgi.

 • Vēlos iegādāties automašīnu ES dalībvalstī, kas atrodas kaimiņos. Kādas garantijas man sniegs?

  Ja no profesionāla tirgotāja pērkat jaunu automašīnu, jums pienākas likumā paredzētā divu gadu garantija. Lietotām automašīnām šī garantija var tikt samazināta par gadu. Tā attiecas uz ražošanā pieļautiem defektiem, par kuriem tirgotājs ir atbildīgs.

  Papildus likumiskajai garantijai jūsu rīcībā var būt arī komercgarantija.

  Saskaņā ar ES tiesību aktiem varat vērsties pie jebkura tirgotāja ražotāja tīklā un atsaukties uz garantiju neatkarīgi no tā, kurā valstī automašīna ir nopirkta. Līdz ar to, ja nopērkat automašīnu Vācijā, atgriežaties ar to Francijā un tad konstatējat ražošanā pieļautu defektu, varat vērsties pie jūsu mājvietai tuvākā attiecīgās markas automašīnu tirgotāja un prasīt, lai automašīnu salabo (ja garantijas periods nav pagājis). Jums nav jādodas uz Vāciju.

Nodoklis, kas jāmaksā, ja iegādāta automašīna

 • Automašīna, kuru vēlos pirkt, izlaista pirms trim mēnešiem, un kopējais nobraukums ir 3500 km. To pārdod kā jaunu automašīnu. Vai tas ir likumīgi?

  JĀ - ES pārdošanā esošu automašīnu uzskata par jaunu,

  • jā tā pāriet jūsu īpašumā, pirms pagājuši seši mēneši pēc pirmās reizes, kad tā laista satiksmē,

  vai

  • ja automašīnas nobraukums ir mazāks par 6000 km.


  Automašīnu uzskata par lietotu,

  • ja tā nonāk jūsu īpašumā vēlāk nekā sešus mēnešus pēc pirmās reizes, kad tā laista satiksmē,

  un

  • ja automašīnas nobraukums ir vairāk par 6000 km.
 • Es dzīvoju Beļģijā un vēlos iegādāties jaunu automašīnu Lielbritānijā. Es zinu, ka Beļģijas muitas iestādēs man būs jāsamaksā Beļģijā noteiktais PVN. Rēķins ir sterliņu mārciņās. Kā tiks aprēķināts PVN, jo es maksāšu valstī, kur izmanto eiro?

  Muitas iestādes sterliņu mārciņās samaksāto cenu pārrēķinās eiro. Jūs maksāsit PVN, kas ir 21 % no minētās summas (Beļģijā noteikto likmi).

  Muitas iestādes izmantos valūtas maiņas kursu, kas bija spēkā tanī datumā, kas norādīts uz rēķina. Ja rēķina nav, izmantos datumu, kas norādīts uz pirkuma pasūtījuma.

 • Kādu PVN piemēro citā ES valstī iegādātai automašīnai?

  Ja iegādāsities jaunu automašīnu citā ES valstī, jūs nemaksāsit PVN šajā valstī. Jums būs jāmaksā PVN, kas ir piemērojams valstī, kurā plānojat reģistrēt savu automašīnu pēc tam, kad būsit to tur nogādājis.

  Ja tirgotājs ir privātpersona, nevis profesionāls automašīnu tirgotājs, viņš var prasīt, lai viņam atmaksā PVN, ko viņš samaksāja, iegādājoties automašīnu. Mērķis ir nepieļaut, ka par vienu un to pašu automašīnu nodokļi tiktu samaksāti divreiz.

  Ja iegādāsities lietotu automašīnu no profesionāla automašīnu tirgotāja, jūs maksāsit PVN valstī, kurā tirgotājs ir reģistrēts. Tad, ja pērkat lietotu automašīnu no privātpersonas, PVN nav jāmaksā.

Automašīnas īre ārzemēs

 • Kas man ir jāzina, pirms īrēju automašīnu ārzemēs?

  Jums

  • ir jāzina, cik jums būs jāmaksā, ja notiek negadījums;
  • brīdī, kad saņemat un nododat automašīnu, tā uzmanīgi jāpārbauda (klātesot automašīnu nomātavas uzņēmuma darbiniekam);
  • pirms dodaties prom, jāprasa, lai jums izsniedz dokumentu, kurā apliecināts, ka automašīna nodota nevainojamā stavoklī.
Jums vajadzīga palīdzība?

Jums vajadzīga palīdzība?

Vai neatradāt meklēto informāciju? Jums ir problēma, kurai vajadzīgs risinājums?

Noskaidrojiet, kā īstenot savas tiesības, ko garantē ES

Paziņojiet par problēmu, kas saistīta ar kādu iestādi